Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2012
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, droppslipad odlad south sea pärla ca 11,3 mm, 1 gammalslipad diamant ca 0,15 ct, nagg, 1 mediumslipad diamant ca 0,20 ct ca W/SI, 4 navettslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 43 cm, vikt 7,5 g.
BROSCH, 18K guld, lila fasetterad glassten, odlade pärlor, 1900-talets första hälft, diameter 3 cm, vikt 14,9 g, etui.
TENNISARMBAND, platina, 68 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 14,7 g, etui.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, troligen snidat färgat ben, Gustaf Möllenborg 1847 Stockholm, längd 8 cm, vikt 3,9 g.
LJUSSTAKAR, silver, Ceson Göteborg 1959, höjd 18,5 cm, vikt 468,3 g, fyllda, mindre bucklor på fot.
RING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 5,2 g.
LJUSSTAKAR, silver, Ceson design T Eldh Göteborg 1982, höjd 7,8 cm, vikt 269,3 g, fyllda, märken på fot.
RING, platina, oval blå safir 0,83 ct enligt gravyr, diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, svensk kontrollstämpel, vikt 7,6 g.
GEORG JENSEN, ring, Devoted Heart, 18K guld/sterlingsilver, tvådelad, design Regitze Overgaard, stl 16,75, vikt 12,3 g, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift.
ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/skadad, i övrigt tydliga inneslutningar, stl 18 mm, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljant och 8 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCR/P, en diamant är CA, inneslutningar når ytan, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.