Avslutad | Moderna – Lördag 17 november 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, River(D)/VS1, stenkuvert från HRD, JUC, Stockholm 2011, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, signerad Wiwen Nilsson, stämplad AN, Lund 1957, längd 8 cm, vikt 8,6 g. (d)
ÅKE STRÖMDAHL, ett par ljusstakar, sterlingsilver, signerade Åke Strömdahl för Hugo Strömdahl Stockholm 1960, höjd 23 cm, vikt 435,5 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K vitguld, odlad sötvattenpärla, briljanter ca 0,13 ctv, vikt 3,5 g.
GOLDEN LADY, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenpärlor, briljanter ca 0,15 ctv, vikt 5,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 9,5 mm, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,04 ct, ca Ca(M)/VVS1, Ringsmedjan i Torsås, stl 18,25+ mm, vikt 13,1 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld, design Charlotte Lynggaard, nr 3, briljant ca 0,015 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7 g.
Ädelstenar Kvarts
LEMON QUARTZ, 2 brioletteslipade droppformade stenar 33,52 ct totalt, borrade för fattningar till t.ex. örhängen.
MEMA GAB, skål, Sofiero, silver, vågbandsbård, hamrad yta, design Ingrid Råström 1973/74, Stockholm 2011, höjd 8 cm, diameter 13,2 cm, vikt 319,4 g, originalkartong.
RING, 18K guld/vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv ca TW/VS, Christian Fredriksson, Stockholm 1997, stl 17,25 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K roséguld, prinsesslipad diamant 0,53 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,8 g, gravyr.