Avslutad | Moderna – Lördag 17 november 2012
HÄNGE, 18K vitguld, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, bokstaven M, Golden Lady, 12x9 mm, vikt 2,6 g.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad rökkvarts ca 30,00 ct (20x18x12,6 mm), Finland 1969, stl 19 mm, vikt 13,2 g, rökkvarts sitter något löst.
RING, 18K guld/vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 19 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 30 prinsesslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, huggies, vikt 6,0 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver/14K guld, 11 berlocker, 2 klämstoppar, säkerhetskedja, längd 16 cm, vikt 55,7 g.
SKÅL, sterlingsilver, förgylld kant, nr 7/25, Gessl Guld & Silversmed Wolfgang, Stockholm 2001, höjd 6,2 cm, diameter 12,5 cm, vikt 215,6 g, buckla, märke.
KULTASEPPA SALOVAARA KY, hänge, sterlingsilver, bergkristall, Finland, mått 3,7 x 5,5 cm, vikt 11,5 g.
STJÄRNRINGEN, alliansring, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,72 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, en SI, Strömdahls, Stockholm 1988, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.
CLAES GIERTTA, manschettknappar, silver, organisk form, signerade Giertta, Stockholm 1968, vikt 26,3 g. (d)
SCHALIN, alliansring 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
COLLIER, vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, längd 42 cm, vikt 4,1 g.