Avslutad | Mässauktion – Söndag 18 november 2012
Memorabilia Böcker
BÖCKER, Casques Sketch book & More sketches by Casque, 2 engelska böcker med tecknade bilder, från Autocar i England, ca 60 sidor vardera, format 15 x 20 cm
Memorabilia Trycksaker
TRYCKSAKER, Goodyear bok med pressklipp från 50-talet, den miljonte ringen (däck), ca 50 sidor, format 24 x 24 cm
Memorabilia Böcker
BÖCKER, Skåneloppet, Sveriges GP 1952-1961, av Rickard Bruzelius, fin historiebok om Sveriges stora mc- och biltävlingar på 50- och 60-talet, 254 sidor, format 18 x 27 cm
Memorabilia Böcker
BÖCKER, Ferrari årsbok 1975, Ferrari Mondiale, om Niki Lauds VM-år, 98 sidor, format 20 x 28 cm
Memorabilia Broschyrer
BROSCHYRER, PRESSMAPP, Ferrari GTO, 1984, 20-sidor, exklusiv mapp på engelska med 5 originalfoto fr fabriken i format 18 x 24 cm, nr 305/84, Stampa Arbe, OVANLIG!, format 22 x 31 cm
Memorabilia Broschyrer
BROSCHYRER, Ferrari F50, Information om denna eftersökta modell från 1995, 32 sidor, på italienska och engelska, format 24 x 33 cm
Memorabilia Broschyrer
BROSCHYRER, Ferrari Testarossa, 1984, 24 sidor, 4 språk, utvik, 328/84,Stampa Arbe, format 27 x 30 cm
Memorabilia Övrigt
Påse med diverse nålar, nyckelring, knappar m.m till GranTurismo. Cirka 50 st, nästan alla bilrelaterat, något flyg och mc
Memorabilia Böcker
Böcker, Mapp Hans Liska, Mercedes 1951, Cantz Verlag, Stuttgart, ca 60 sidor, format 21 x 29 cm
Memorabilia Trycksaker
TRYCKSAK, kalender Pirelli 1991, Jon Self & associates, något slitet skick, format 42 x 60 cm
Memorabilia Trycksaker
TRYCKSAK, kalender Pirelli 1988, däckmönster, Barry Lategan & associates, format 42 x 60 cm
Memorabilia Böcker
BÖCKER, Pirelli Calendar Album 1988, historien om denna exklusiva, åtråvärda kalender, 212 sidor, engelska, format 27 x 30 cm
Memorabilia Böcker
BÖCKER, Early Motor Cars, 2 volymer av Georg Oliver, 1894 - 1904 och 1904 - 1915, public 1959 och 1966 av H Evelyn, London, cirka 50 sidor vardera volym, storformat 35 x 48 cm
Memorabilia Affischer
AFFISCHER, Sveriges GP 1955, Kristianstad, Mercedesaffisch, original, ramad, eftertraktad, format 60 x 85 cm
Memorabilia Konst
KONST, Ulf Wahlberg, litografi, Chevies vid Granbergsdals hytta, ramad, format 42 x 52 cm