Avslutad | Klockor – Lördag 3 november 2012
Klockor Rado
RADO, Sintra, damur, 21 x 27 mm, Ref nr. R13334122 / 153.0334.3, Boett nr. 05260696, high-tech ceramics, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 04183, cert, december 2008, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 26 mm, Ref nr. 11/12.2, Boett nr. 1811013, stål, quartz, mineralglas, 5 st. utbytbara färgringar, integrerad originallänk, ca 2000, box.
must de CARTIER, VLC, Serie nr. 034592, Ref nr. 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, integrerat läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1995, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 26025573, Ref nr. ST 166.041, Boett nr. 166.041, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
OMEGA, Genève, Cal 613, Serie nr. 34076168, Ref nr. ST 136.0049, Boett nr. 136.0049, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 19,5 x 19,5 (25,5) mm, Ref nr. 1900 L, doublé, quartz, safirglas, integrerad länk, ca 1997.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna Oval, Ref nr. 323, Serie nr. 000290, 34,5 x 30 mm, damur, stål, quartz, safirglas, läderband, extra läderband, originalspänne, ca 2010.
TAG HEUER, Mercedes Benz, SLR, Cal 17 (ETA 2894-2), Serie nr. REM7079, Ref nr. CAG2111, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA036-G-F3/3129 G, cert, februari 2009, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 2128/3500).
Klockor Ebel
EBEL, Sport Classic Lady, Cal 81, Serie nr. 405653, Ref nr. 181930-X, damur, 26 mm, stål/guld, quartz, safirglas, diamantkrans (45 st. 8/8, TW/VVS, ca 0,32 ctv), skadad urtavla, integrerad originallänk (defekt), viklås, ca 1990.
ARTEN, herrur, 36 mm, Cal Peseux 330, Boett nr. 291.2361, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1957.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 24994, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 54 mm, vitmetall, spindelgång, nyckeldragare, kvartsrepeter, skadad urtavla, defekt, ca 1810, kedja med nyckel.
J. CALAME ROBERT, fickur, 52 mm, savonett, Cal JCR, Boett nr. 145912, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1920.
IWC, fickur, 51 mm, Cal, 57, Serie nr. 670206, Boett nr. 725720, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, eftermonterat sigill i relief (ej guld), bucklor, ca 1917.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 2005936, Boett nr. 180934, 18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, ca 1920.
JACOB KOCK, Stockholm, (1737 - 1805), fickur, 54,5 mm, Serie nr. 1272, silver, spindelgång, nyckeldragare, bucklor, skadad urtavla, defekt, ca 1790, senare boett tillverkad av Isaac Malmborg ca 1801, fickurskedja i silver, nyckel.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Quattro, Serie nr. 028/MMV, damur, 30 x 25,5 (32) mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (11 st. 8/8), originallänk, viklås, cert, februari 2008, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronograph Extreme, Cal SS G3 (ETA 7750), Serie nr. 015, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, augusti 2011, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Aqua Terra (150m/500ft), Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 80447476, Serie nr. 80447476, PIC nr. 2502.50.00, Ref nr. ST 368.1110, Boett nr. 168.1110, herrur, 42,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1573/897, cert, januari 2004, box (trä), ytterkartong.