Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012
RING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr/mindre skada, 4 briljantslipade och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TCr/SI, 1 skadad, Rolf Rosin AB, Stockholm 1968, stl 17,5 mm, vikt 7,2 g.
ARMBAND, nefrit/jade, silver förgyllt. Jade ring infälld guldskena 18K stl. 17,25 mm
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, en skadad, Bertil Lundberg, Stockholm 1969, stl 18,5 mm, vikt 9,5 g, bucklig skena.
COLLIER, 18K vitguld, ca 2000 briljanter ca 15 ctv, ca W-TCr/SI-P, längd 44 cm, vikt 112,8 g, etui.
RING, 18K guld, diamanter ca 0,25 ctv, 12 rubiner, stl 18+ mm, vikt 4,7 g, tennlödningar.
ARMBAND, 14K guld/silver, 27 rosenstenar, ca CR-TCA/SI-P, vikt 13,2 g, säkerhetskedja, 8 diamanter är skadade.
PÄRLCOLLIER, ÖRHÄNGEN, lås 14K guld, ljusblå odlade pärlor ca 6,5 mm, längd ca 60 cm, vikt 40 g, örhängen 14K guld med 2 odlade pärlor, stift.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,90 ctv TCa/Si, nagg på rondist, 8 gammalslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TCr-TCa/ SI, troligen Sven Holmström Stockholm 1921, längd 19 cm, vikt 9,9 g.
RING, 18K guld, smaragd ca 3,00 ct (sprickor som når ytan), 17 briljanter ca 0,55 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, tillv i Stockholm 2012.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,76 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,8 g, Malmö.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,0-7,5 mm, lås, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 74 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Älvängens, Göteborg 1990, stl 18,5 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, 9 ovalslipade rubiner, 38 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 18,2 g, svaga fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW-W(G-H)/VVS, Finland 1983, 17,75 mm, vikt 2,9 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,51 ct, ca W(H)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 6,9 g, gravyr.