Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VVS, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, 60 briljantslipade diamanter 1,19 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 11 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, modifierad ovalslipad diamant 0,51 ct, ca River(E)/SI1, GIA diamond dossier nr 2131660746, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17, 75 mm, vikt 3,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, nagg på fasettkant vid krona samt mindre skada vid klo, 8 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant skadad, en diamant med nagg på rondist.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,5 - 8,5 mm, doserad, 2-radig, 18K vitguldlås, cabochonslipad smaragd, inneslutningar når ytan, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, längd 52 cm, Owen och Larsson co, Stockholm 1965.
2 RINGAR, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct och ca 46 mindre briljanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCR/VS-SI, stl 17+ mm, engelska stämplar, vikt totalt 3,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 25 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 1,5 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, droppslipade samt carréslipade blå safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 3,7 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,75 ct, W(H)/VS1, plomberad av IOG, IOG certifikat nr 29382.
ARMRING, ca 21K guld, ovalt fasetterade blå safirer, 5,6 x 5,0 cm, vikt 21,8 g, säkerhetskedja.
Visa varaSmycken Hänge
MEDALJONG, 18K guld, pörlor, rosa sten, 3 x 2 cm, vikt 11,8 g, gravyr, skada i guldet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, brun diamant 1,00 ct enligt gravyr, ca SI1, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,45 ct enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,8 g.