Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2012
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 2,9-7,1 mm, 18K guldlås med odlad halvpärla och små äkta pärlor, några pärlor saknas, längd ca 47 cm, Engelbert, Stockholm 1964, collieret är nyligen omträtt.
RING, 18K guld, safir, 6 gammalslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/SI, 4 diamanter skadade, Lindströms Guldsmedsverkstad, Stockholm 1950, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 18,75 mm, engelska stämplar, vikt 3,1 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, troligen snidat färgat ben, Gustaf Möllenborg 1847 Stockholm, längd 8 cm, vikt 3,9 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 14K guld/platina, akvamarin ca 4,5 ct, 33 diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, vikt 7,1 g.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, ca 6-6,4 mm, 4-radigt, lås 14K guld, opal, 20 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, sprickor i opalen, etui.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7,0 mm, 58 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla, ca 13,5 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, nagg på diamant, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 2 safirer ca 0,27 ctv, 28 diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/SI, längd 42 cm, vikt 9,1 g.
RING, 14K guld, 19 odlade pärlor ca 5 mm, 9 vita spineller, stl 19 mm, vikt 13,4 g, Finland 1965.
COLLIER, 18K guld, italiensk, gult på ena sidan och vitt på den andra, längd 43 cm, vikt 15,1 g.
79 DIAMANTER, briljantslipade (5 är mediumslipade) 1,89 ct totalt (ca 0,024 ct/st), ca W-TCa/VS-SI.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,43 ctv, ca TCr(I)/VS1, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1965, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 18 safirer i olika färger (blåa, gula, orange, ljusgröna och rosa) ca 11 ctv och 18 briljanter ca 0,09 ctv, ca TCr/SI, längd 18 cm, vikt 9,6 g, etui och ytterkartong.