Avslutad | Mynt – Torsdag 18 oktober 2012
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre KM, 1719, Ulrika Eleonora, kvalité ca 2/1?, rutad rand, diameter 24 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
3 MYNT, koppar, 1/6 Öre SM, 1667, 1683 och 1708, kvalité ca 1?, total vikt 16,2 g.
Mynt Svenska mynt
9 NÖDMYNT, koppar, 1 Daler SM, 1715-1718, kvalité ca 1? - 2, 2 st är borrade, total vikt 42,4 g.
Mynt Svenska mynt
5 MYNT, koppar, 2 Öre SM, 1748-1766, kvalité ca 1? - 1, diverse skador, total vikt 139,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Denarius, Rom, Antonius Pius, 138-161, kvalité ca 1?/1 diameter 18 mm, vikt 3,3 g, har eventuellt varit ett hänge vilket gett en kantskada.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Denarius, Rom, Trajanus, Justitia, 98-117, kvalité ca 1+, diameter ca 18 mm, vikt 3,3 g, hack.
Medaljer Minnen
MINNE, platina, Bröllopet mellan prinsessan Christina och Tord Magnusson, 1974, diameter 42 mm, vikt 80,0 g, av Thomas Qvarsebo, etui, 8/50.
Medaljer Minnen
MEDALJ, 23/18K guld, 1935, Illis Quorum, 18:e storleken, diameter 57 mm, vikt 147,7 g, etui, proveniens utrikesminister (1923-1924) Erik Teodor Marks von Würtemberg.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 50 Kopek, 1921, Ryssland, kvalité ca 1+, diameter 27 mm, vikt 10,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 2 Öre, 1573 Z-R, Johan III, kvalité ca 1/1+, diameter ca 23 mm, vikt 2,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Öre, Karl XI, 1668?, kvalité ca 1? med skada, diameter 18 mm, vikt 0,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/8 Riksdaler, Karl XIV Johan, 1832, kvalité ca 1, diameter 22 mm, vikt 4,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/6 Riksdaler, Gustaf IV Adolf, 1805, kvalité ca 1, diameter 25 mm, vikt 6,1 g, spaltspricka.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/24 Riksdaler, Gustav III, 1778, kval. ca 1?, diameter 21 mm, vikt 2,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1/12 Riksdaler, Gustav III, 1779, kvalité 1?, diameter 23 mm, vikt 4,2 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 1 Krona, 1915, Gustaf V, kvalité ca 1+/01, diameter 25 mm, vikt 7,5 g.