Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2012
COLLIER, förgyllt silver, 5 cabochonslipade ametister, Mexico, längd 43 cm, vikt 59,8 g.
RING, silver, grön glassten, nagg, slitna fasettkanter, markasiter, 1 markasit saknas, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,9-10,1 mm, off-round, skruvstopp, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld/gulmetall, granater, ringskena svensk kontrollstämpel, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 14K guld, ovalslipad blå safir ca 0,50 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver/vitmetall, golfbag med klubbor, höjd 2,4 cm, vikt 10,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver/vitmetall/emalj, golfspelare, 13x13 mm, vikt 9,7 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, runda plattor, diameter 15 mm, vikt 8,4 g.