Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2012
COLLIER, förgyllt silver, kulor filigranarbete, doserat, längd 46,5 cm, vikt 14,2 g.
SMYCKESET, ring, örhängen, hänge, silver, tigeröga, ringen Malmö 1957, stl 14,5 mm, vikt 16,7 g, skruv.
BROSCH, silver, paste mindre skador, något slitna fattningar, bredd 4,3 cm, vikt 25,2 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, silver, öppnas åt sidan, plats för 2 foton, monogram, 1800-tal, vikt 30,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/rosa, ametister, vitmetallås, längd 46,5 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, svarta färgade, brun och turkosfärgad sten, silverlås, längd 47,5 cm.
ARMBAND 10 ST, odlade sötvattenspärlor i olika färger, abalone, bergkristall, glas, färgstenar, silverlås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, off round, svarta färgade, vitmetall, glas, rosenkvarts, längd ca 120 cm.