Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2012
HÄNGE, 18K vitguld, ovalt fasettslipad safir, mindre skada i kronan, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 3,9 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, 2 gröna stenar, Magnussons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1945.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 14 baguetteslipade rubiner ca 0,50 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, svensk importstämpel, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, skenan är något skev.
MONO, ring, stål, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI-P1, stl 17 mm, vikt 10,9 g.
4 PÄRLARMBAND, odlade pärlor, 5,5-7,0 mm, rubiner, granater, smaragder, skador, längd 19-21 cm, silverlås.
KONFEKTSKÅL, silver, genombruten dekor, svenska importstämplar, höjd 5 cm, längd 18 cm, bredd 9,5 cm, vikt 121,1 g.
RING, 18K vitguld, syntetisk safir, slitna fasettkanter, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, Stockholm, stl 18 mm, vikt 4 g, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, vit syntetisk sten, grekiskt mönster, diameter 16 mm, vikt 11,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, vita syntetisk stenar, 14x15 mm, vikt 12,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-8,0 mm, doserat, lås i 18K guld, Ceson Göteborg 1951, längd 52 cm.
SMYCKESET, silver, 2 delar, armband och collier, bismarck, längd 20 respektive 43 cm, 295,7 g totalt.
2 BROSCHER, silver, strass i den ena, den andra med lövdesign och stämplad E & K 18, vikt totalt 24,5 g.