Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 oktober 2012
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, hantlar/stavar, längd 21 mm, vikt 13,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 8 mm, aprikosa, 4 silverlås, längd 174-185 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/svart ca 8 mm, längd ca 150 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, bruna ca 10 mm, bruna stenar, förgyllt silver, längd 45 cm.
BROSCH, 15K guld, rubin, trasig, 2 rosenstenar, trasiga, Birmingham 1906-1907, längd 4 cm, vikt 2,4 g, utbytt nål i vitmetall.
ALLIANSRING, platina, 9 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.
BROSCH, sterling silver, markasiter, ros, längd 6,2 cm, vikt 23,6 g, säkerhetsspärr saknas i låset till nålen.
RING, 18K guld, akvamarin ca 1,40 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, TW-W/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, 2 diamanter med nagg, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 1 skadad, kors, mått 0,9 x 0,9 cm, vikt 1,3 g.
Accessoarer Tändare
DIOR, tändare, förgylld metall, rödbrun lack, cert, instruktionshäfte, originaletui, stift fungerar ej.
Accessoarer Tändare
CARTIER, tändare, Trinity, ref 72439 J, försilvrad metall, cert, originaletui, instruktionshäfte, stift fungerar ej.