Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 oktober 2012
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Koppel, väggur, 100 mm, Ref nr. 3587594, quartz, vitmetall, ca 2011, etui.
BLINDUR, 34,5 mm, Boett nr. 71004, vitmetall, quartz, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1975.
J. CALAME ROBERT, fickur, 50,5 mm, Cal JCR, 50,5 mm, Boett nr. 187987, silver, bucklor, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1910.
OMEGA, "Erik Lennström Örebro" fickur, 52 mm, Boett nr. 1461936, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1900, fickursfodral i vitmetall, skador, fickurskedja i gulmetall.
Klocktillbehör Longines
ORIGINALBAND, till Longines herrur, svart, gummi, bredd 24/20 mm, originalspänne i vitmetall.
MAURICE GUERDAT, armbandsur, 42 x 35 mm, Boett nr. 2579, vitgulddoublé (10 micron), manuell, plexiglas, konstläderband, ca 1975.
CERTINA, Club 2000, Ref nr. 445.3535.42, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1975.
MAURICE GUERDAT, armbandsur, 40 x 30 mm, Boett nr. 2620, gulmetall, manuell, plexiglas, konstläderband, ca 1975.
CERTINA, Town and Country, Ref nr. 1806.225, Boett nr. 8070825, damur, 29 x 26 (28,5) mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1970.
Klockor Perfecta
PERFECTA, damur, 21,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.