Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012
must de CARTIER, Tank, Cal 78-1, Boett nr. 3 180398, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver, manuell, skadad urtavla, skadad boett, mineralglas, läderband, cert (ej ifyllt), ca 1984.
SEIKO, Premier, Perpetual Calendar, Cal 6A32, Serie nr. 0N0487, Boett nr. 6A32-00R0, herrur, 40 mm, doublé, quartz, hardlexglas, datum, läderband, viklås, ca 2000.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 9005191, Cal 3035, Verk nr. 1474499, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510 H-H/555, ca 1986.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3003, Cal 1504 K, Ref nr. 706 FT, Boett nr. 6199626, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1965.
FICKUR, 49 mm, Ref nr. 45567, Boett nr. 872295, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 43 mm, Boett nr. 22677, 18K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1860.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 83264, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1880.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Spaceview H, Cal , Serie nr. , Ref nr. 214, Boett nr. E54027, herrur, 34,5 mm, doublé (10K gold filled), stämgaffel, plexiglas, ca 1967, metallänk ej original.
TAG HEUER, Professional Sports "Golf", Cal 1005, Serie nr. ERK7323, Ref nr. WAE1113.FT6004, herrur, 36,5 x 33 (37) mm, stål/titan, quartz, safirglas, datum, integrerat gummiband, cert (ej komplett), ca september 2008, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Submersible, Chronometer, Cal OP III, Verk nr. 241583, Serie nr. E 322/500, Ref nr. PAM 00106, Boett nr. OP 6566 / BB 1057653, herrur, 44 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, originallänk, viklås, cert, juni 2003, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 460276, Serie nr. 460276, Ref nr. A13352, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. C0502/300 A, ca 2002.
JAEGER-LE COULTRE, Master Control Geographic, Cal 929/3, Verk nr. 2743237, Serie nr. 0779, Ref nr. 142.880.922, Boett nr. 142.8.92, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, gångreservsindikator, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1996, box, ytterkartong.
OMEGA, damur, 14,5 mm, Cal 650, Serie nr. 20825959, Ref nr. BA 511.146, Boett nr. 511146/231, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, Ref nr. 7006, längd 167-172 mm, totalvikt 19,5 gram, ca 1963, box.
Klockor Revue Thommen
REVUE, frackur, 41 mm, Boett nr. N1141A/271, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1960.
OMEGA, Seamaster 600, Cal 601, Serie nr. 22024742, Ref nr. ST 135.0011, Boett nr. 135.011, herrur, 34,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Aluminium, Cal 220 (TEEE), Verk nr. 329621, Ref nr. AL 38 TA, Serie nr. L 74583, herrur, 38 mm, aluminium/gummi, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, originalspänne i aluminium, ca 1998.
OMEGA, Constellation, Cal 1456, Serie nr. 55647481, PIC nr. 1362.10.00, Ref nr. DE 795.1203, Boett nr. 795.1203, damur, 22,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (skadad), integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 6553/865, ca 1997.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 21853996, Ref nr. BA 166.020, Boett nr. 166020 SC, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1964.
OMEGA, damur, 15 mm, Cal 480, Serie nr. 14438262, Boett nr. 11375082/7059, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, formverk, defekt, integrerad armlänk i 18K guld, totalvikt 21,0 gram, ca 1954.