Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Sport (200m/660ft), Serie nr. V684477, Ref nr. 8300, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, liten sekundvisare, originallänk, viklås, ca 2007.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Sport (200m/660 ft), Two Time Zone, Cal Ronda 4212.B, Serie nr. V642946, Ref nr. 8200, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, 2 tidzoner, originallänk, viklås, Ref nr. G2.07, ca 2007.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Sport, Cal Ronda 5040.B, Serie nr. V689318, Ref nr. 8550, kronograf, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.07, ca 2007.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Sport (200m/660ft), Cal Ronda 6003.B, Serie nr. V691789, Ref nr. 6170, damur, 35 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, pärlemorurtavla, diamantkrans (12 st.), originallänk, viklås, Ref nr. G2.07, ca 2007, box.
TISSOT, Seastar 660 (200M/660FT), Serie nr. 20407, Boett nr. A460/560 SKR-BC, herrur, 40,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. A560, ca 2002.
TISSOT, Sea-Touch, Ref nr. T026.420.11.051.00, herrur, 44,5 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, originallänk, viklås, Ref nr. T026420 A RKM-JA, ca 2009.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 178, Ref nr. L5.155.5.18.7, Boett nr. 33424820, damur, 19,8 x 24,5 (30) mm, stål/rosa guld, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. L600121445, ca 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 33,5 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 11194815, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, boett signerad JPB, ca 1947.
Klockor Corum
CORUM, Admiral "Quattro", Cal 955.291, Serie nr. 291801, Ref nr. 92.115.80 V-200, Boett nr. 465715, herrur, 34 mm, cobolteloxerad tungsten/guld, quartz, safirglas, dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, ca 1990.
CERTINA, damur, 22 mm, Cal 19-30, Ref nr. 827.3283.68, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965.
OMEGA, Seamaster De Ville, Cal 562, Serie nr. 20688505, Ref nr. BA 166.020, Boett nr. 166020 SC-62, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 58366, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, sekundvisare saknas, gravyr, monogram, bucklor, ca 1900.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, President, Datalarm, Ref nr. EP 1802, Boett nr. 00045, herrur, 39,5 mm, stål, quartz, safirglas, stort datum, alarm, läderband, originalspänne, ca 2010, etui.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Serie nr. 32253858, Ref nr. L5.680.4, kronograf, herrur, 30 x 36 (45) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. L600108153, ca 2005.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 126, Serie nr. 3862783, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ej signerad boett, läderband, ca 1950.
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 26,5 SOB, T.2, Serie nr. 8923764, Boett nr. 8908578, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1935, metallänk ej original.
CERTINA, damur, 22 mm, Ref nr. 111.9199.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1990.
PATECK, Geneve, mormorsur, 33,5 mm, Boett nr. 18549, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, skadat glas, bygel saknas, mönster, bucklor, ca 1890.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Khaki, Navy, GMT, "Monte Carlo", Cal ETA 2893-1, Boett nr. H776750, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, oktober 2006, box. Limiterad och numrerad (Nr. 0791/2006).