281 - 300 av 385
1...141516...20 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012

Klubbad för

CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Ref nr. 5810.115, Boett nr. 101536, herrur, 30,5 x 30,5 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1970.

4 800 kr

Utrop: 4 400 kr

Klockor Girard-Perregaux

GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal 2280-731, Serie nr. BJ 301, Ref nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk stål/guld, viklås, ca 2000.

Utrop: 21 000 kr

TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 2382310, Boett nr. 4014300, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.

Utrop: 3 800 kr

OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255, Serie nr. 38423560, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1974.

8 000 kr

Utrop: 8 500 kr

OMEGA, Flightmaster, Cal 911, Serie nr. 35583910, Ref nr. ST 145.0036, Boett nr. 145.036, kronograf, herrur, 43 x 52 mm, stål, manuell, mineralglas, GMT-visning, skadad urtavla (7/10), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1972.

LONGINES, Conquest, Cal 6651, Verk nr. 51871025, Serie nr. 16884680, Ref nr. 1542, Boett nr. 1542-1/6651, herrur, 41 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970, box.

Utrop: 6 500 kr

SPACEMAN, Audacieuse, designad av André le Marquand, Boett nr. 46617/7, herrur, 37,5 x 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, originallänk, viklås, ca 1974.

Utrop: 2 900 kr

TISSOT, Newtimer, Cal 2581, Serie nr. 16200551, Ref nr. 45602-1, herrur, 39,5 mm, stål, digital, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 2119-46908.32, ca 1973.

Utrop: 1 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, L.U.C. Tonneau, Cal 6.96, Verk nr. 6000399, Serie nr. 870272, Ref nr. 16/2267, herrur, 39,5 x 39 (48) mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, chronometercertifikat (augusti 2001), cert, januari 2002, träbox. Limiterad och numrerad (Nr. 0034/1860).

Utrop: 49 000 kr

Klockor Chopard

CHOPARD, Mille Miglia, Gran Turismo XL, Chronometer, "Tachometer", Cal ETA A07211, Verk nr. 80015, Serie nr. 1386206, Ref nr. 168459-3009, Boett nr. 8489, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås, däcktrycksmätare, cert, juli 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0127/2008).

IWC, Schaffhausen, Portofino, Cal 630, Serie nr. 2759897, Ref nr. 3724-01, Boett nr. 3039566, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2004, box, ytterkartong.

OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 57050503, PIC nr. 1528.76.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, ca 2002, etui (ej komplett).

Utrop: 9 800 kr

OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M Co-Axial, Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 85554357, Serie nr. 85554357, PIC nr. 231.10.42.21.02.001, Ref nr. ST 368.1128, Boett nr. 168.1128, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1586/985, cert (ej komplett), ca 2012, box, ytterkartong.

Utrop: 22 000 kr

LONGINES, herrur, 32,5 mm, Cal 23 Z, Serie nr. 9145705, Ref nr. 6150, Boett nr. 6150.7, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1953.

Utrop: 4 000 kr

ROX, hängur, 17,5 mm, Cal AS 1677, 18K guld/emalj, manuell, plexiglas, skadad urtavla, brosch i 18K guld/emalj, ca 1950.

Utrop: 2 300 kr

FICKUR, 46 mm, Boett nr. 21205, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, kedja i gulmetall.

Utrop: 2 400 kr

Klockor Raymond Weil

RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. V176523, Ref nr. 5590, herrur, 37,5 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.03, cert, december 2006, box, ytterkartong.

1 800 kr

Utrop: 1 900 kr

Klockor Gucci

GUCCI, damur, 25 mm, Ref nr. 9000 L, Boett nr. 0150018, bicolour, quartz, mineralglas, datum, diamanturtavla (11 st.), skadad urtavla, briljantkrans (24 st. varav 3 st. skadade, W/VS, ca 0,24 ctv), integrerad originallänk, längd 176 mm, ca 1994.

2 400 kr

Utrop: 2 500 kr

FICKUR, 47 mm, Boett nr. 62459, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890, läderpåse.

4 100 kr

Utrop: 3 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer, Ref nr. 16570 T, Serie nr. Z550702, Cal 3185, Verk nr. 3 1559074, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-EO4, cert, april 2008, box, ytterkartong.

29 000 kr

Utrop: 30 000 kr