Avslutad | Klockor – Lördag 6 oktober 2012
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Ref nr. 5810.115, Boett nr. 101536, herrur, 30,5 x 30,5 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, ca 1970.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Ferrari, Cal 2280-731, Serie nr. BJ 301, Ref nr. 8020, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk stål/guld, viklås, ca 2000.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 2382310, Boett nr. 4014300, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1953.
OMEGA, Speedmaster, Speedsonic (f 300 Hz), "Tachymetre", Chronometer, Cal 1255, Serie nr. 38423560, Ref nr. ST 188.0002, Boett nr. 188.0002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk (skadad), viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1974.
OMEGA, Flightmaster, Cal 911, Serie nr. 35583910, Ref nr. ST 145.0036, Boett nr. 145.036, kronograf, herrur, 43 x 52 mm, stål, manuell, mineralglas, GMT-visning, skadad urtavla (7/10), originallänk, viklås, Ref nr. 1162/172, ca 1972.
Visa varaKlockor Longines
LONGINES, Conquest, Cal 6651, Verk nr. 51871025, Serie nr. 16884680, Ref nr. 1542, Boett nr. 1542-1/6651, herrur, 41 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970, box.
SPACEMAN, Audacieuse, designad av André le Marquand, Boett nr. 46617/7, herrur, 37,5 x 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, originallänk, viklås, ca 1974.
TISSOT, Newtimer, Cal 2581, Serie nr. 16200551, Ref nr. 45602-1, herrur, 39,5 mm, stål, digital, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 2119-46908.32, ca 1973.
Klockor Chopard
CHOPARD, L.U.C. Tonneau, Cal 6.96, Verk nr. 6000399, Serie nr. 870272, Ref nr. 16/2267, herrur, 39,5 x 39 (48) mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, chronometercertifikat (augusti 2001), cert, januari 2002, träbox. Limiterad och numrerad (Nr. 0034/1860).
Klockor Chopard
CHOPARD, Mille Miglia, Gran Turismo XL, Chronometer, "Tachometer", Cal ETA A07211, Verk nr. 80015, Serie nr. 1386206, Ref nr. 168459-3009, Boett nr. 8489, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås, däcktrycksmätare, cert, juli 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0127/2008).
Visa varaKlockor IWC
IWC, Schaffhausen, Portofino, Cal 630, Serie nr. 2759897, Ref nr. 3724-01, Boett nr. 3039566, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2004, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Omega
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 57050503, PIC nr. 1528.76.00, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 6554/866, ca 2002, etui (ej komplett).
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M Co-Axial, Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 85554357, Serie nr. 85554357, PIC nr. 231.10.42.21.02.001, Ref nr. ST 368.1128, Boett nr. 168.1128, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1586/985, cert (ej komplett), ca 2012, box, ytterkartong.
LONGINES, herrur, 32,5 mm, Cal 23 Z, Serie nr. 9145705, Ref nr. 6150, Boett nr. 6150.7, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1953.
ROX, hängur, 17,5 mm, Cal AS 1677, 18K guld/emalj, manuell, plexiglas, skadad urtavla, brosch i 18K guld/emalj, ca 1950.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 21205, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1880, kedja i gulmetall.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. V176523, Ref nr. 5590, herrur, 37,5 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. G1.03, cert, december 2006, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 25 mm, Ref nr. 9000 L, Boett nr. 0150018, bicolour, quartz, mineralglas, datum, diamanturtavla (11 st.), skadad urtavla, briljantkrans (24 st. varav 3 st. skadade, W/VS, ca 0,24 ctv), integrerad originallänk, längd 176 mm, ca 1994.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 62459, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, mönster, bucklor, ca 1890, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II, Chronometer, Ref nr. 16570 T, Serie nr. Z550702, Cal 3185, Verk nr. 3 1559074, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-EO4, cert, april 2008, box, ytterkartong.