141 - 160 av 337
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2012

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner, 42 briljanter ca 0,38 ctv ca W/SI, vikt 6,1 g, stift.

Utrop: 5 300 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, ovalt fasetterad blå safir, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl20,75 mm, Gummessons Guld, Stockholm 1967, vikt 11 g.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, rubin ca 1,00 ct, 10 diamanter ca 0,22 ctv, 14 rubiner ca 0,70 ctv, sprickor och nagg finns i en del stenar, stl 18,75 mm, vikt 10,0 g.

Utrop: 4 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,36 ct enligt gravyr, Stjärnringen, ca TW/VVS-VS, stl 17, 5 mm, vikt 2 g.

Utrop: 7 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, 20 briljanter ca 0,37 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 3,0 g.

5 700 kr

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, "T" med 92 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, 3,2 x 3,0 cm, vikt 13,4 g.

Utrop: 8 500 kr

BROSCH, 14K guld, rosenstenar, blomma, längd 4,3 cm, vikt 7,2 g.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, onyxintaglio med stegrande häst, 26 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 10,6 g, tillverkad i Sverige.

Utrop: 5 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljanter ca 1,60 ctv, ca TCr-Cr(I-J) /SI-P, stift, vikt 4,4 g.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE, 18K roséguld, kors, 15 briljanter ca 0,57 ctv, ca W(H)/SI-P, 20x16 mm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 200 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld, hjärta, granat, hårgömma, 1800-talets slut, höjd 4 cm, vikt 9,5 g, skadat glas.

2 700 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld, 90 briljanter ca 1,37 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 10 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 32 briljanter ca 1,04 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 8 500 kr

BÄGARE, silver, på rund fot, konande, vågbandsdekor, Sannolikt Sverige 1700-tal, höjd 9,2 cm, vikt 61,4 g, gravyr.

Utrop: 1 400 kr

MATSILVER, 101 delar, silver/rostfritt, modell Svensk spetsig,12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 kaffeskedar, 1 ostkniv, 2 smörknivar, 1 tårtspade, 1 sockertång, graverade L, schatull.

21 000 kr

Utrop: 24 000 kr

CAROLINA SÖDERLUND, brosch, 18K guld, snäckskalscamé, Stockholm 1879, 6x4 cm, vikt 12,4 g, mindre bucklor, snäckskal med spricka, senare nål i stål och mässing.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K guld/platina, rosa briljant ca 0,01 ct, ca P1, stl 18 mm, vikt 4,3 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

DIAMANT, briljantslipad, 0,34 ct, ca River(E)/VS.

Utrop: 5 100 kr

MAGNUS DAHLQVIST, matskedar 6 st, silver, Stockholm 1820-1824, längd 22 cm, vikt 317,6 g, på baksidan gravyr.

Utrop: 2 100 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 0,50 ct, nagg på fasettkant vid krona samt mindre skada vid klo, 8 briljanter ca 0,72 ctv, ca W-CR/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant skadad, en diamant med nagg på rondist.

Utrop: 5 800 kr