Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2012
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 diamanter (20 brilj, 28 bag, 6 navetter) ca 7,40 ctv, baguetter ca TW/VVS-VS, övriga ca TW-W/VS-SI (1 nagg, 1 inverterad natural), stift/clips, vikt 12,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, ca 264 briljantslipade diamanter ca 12,00 ctv, ca TW-TCr/VS, svensk import, längd 47 cm, vikt 50,9 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Cedstam Guldsmed, Stockholm 1974, vikt 6 g.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 1,73 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01834, + cert från Diamantfinans AB.
RING, 14K rodinerat guld, 64 briljanter samt 38 baguettslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, en baguett skadad, stl 18,25 mm, vikt 7,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,60 ct, ca W(H)/P1, längd 40 cm, vikt 9,8 g.
ARMBAND, platina, diamanter och safirer, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca W/P1, 160 äldre åttkant- och 2 briljant-slipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 25,9 g, 1 liten diamant saknas.
BROSCH, 14K guld/platina, akvamarin ca 4,5 ct, 33 diamanter ca 0,56 ctv, ca W/VS-SI, vikt 7,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,20 ct enligt gravyr, ca Light Yellow/VS1, Nordisk Kokusai AB, Sundbyberg 1977, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
BROSCH, 18K guld, vit opal, 20 antikslipade diamanter ca 1,70 ctv, vit emalj, franska stämplar, 1800-tal, vikt 23 g, broschnålen går att ta bort.
BROSCH, 18K vitguld, turmalin (inneslutning som når ytan), 8 odlade pärlor, vikt 10,3 g, RO-BE Smycken, Stockholm 1963.
RING, 18K trefärgat guld, 9 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g.
PÄRLHÄNGE/KEDJA, 18K guld, South Sea pärla ca 12,5 mm, droppfom, orm, längd 38,5 cm.