Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,20 ct, H(W)/SI2, IGI report F6B44807, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 1,27 ctv (0,61 ct och 0,66 ct), H(W)/SI2, 2 IGI-certifikat F6D55306 och F6D55285, stift, vikt 2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,75 ct, ca H(W)/P2+, stl 16+ mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, smargadslipad smaragd ca 1,50 ct, ca 66 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W-TCR/VS, stl 16+ mm, vikt 7,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, svaga fattningar, en sten något lös i fattningen, vikt 7,1 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
MATBESTICK, silver/rostfritt stål, modell Kungsholm, 24 delar, 6 bordsskedar 17,8 cm, 6 bordsgafflar 17,5 cm, 6 bordsknivar 21,2 cm, 6 mockasked 11,1 cm, Hallbergs Stockholm 1950-58, silvervikt ca 995 g.
RING, 18K guld (delvis rodierad), 3 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS (nagg på ena dia), stl 18 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K guld, blå safir 0,82 ct, 14 briljanter 0,45 ctv, ca TW(F)/ VVS-VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Hellström & Åhrling 1990.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv samt 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW(G)/VS, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1957, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
LORGNETTE/MEALJONG, silver, snäckskalscamé, öppningsbar lucka på baksidan, Victor Jansson, Lindesberg 1949, 7x2,5 cm, lorgnettes längd 9 cm, vikt 35,5 g, kedja i vitmetall, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,03 ct, ca TW(F-G)/SI1, stl 17 mm, vikt 3,8 g, tillverkad av Halldins i Örebro 1981.
RING, 18K guld, 8,3 mm odlad pärla, Alf Halldins guldsmedsateljé i Örebro 1977, stl 16,75 mm, vikt 11,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd ca 0,20 ct, skadad i ena hörnet, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g.