Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2012
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca River-TW (E-F)/P1-P2, stl 17+ mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, TCr(I)/VS2 (enl IGL cert # IGL2928099342), 5 briljanter och 1 CZ ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med baguetter 0,55 ct och briljanter 0,52 ct ca TW/VS-SI, vikt 15 g, längd 45 cm
RING, 18K vitguld, briljanter och baguetter, 1,21ct totalt, TW-W/VS-SI, vikt 8,5g, stl 17 3/4
HÄNGE, 18K vitguld med baguett- och briljantslipade 0,50 ctv ca H(W)/VS-SI, vikt 2,5 g
KEDJA/HÄNGE kors,18K vitguld med baguetter 1,05 ct samt prinsesslipade diamanter 0,42 ct ca I-J(TCR-CR)/VS.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct samt 8 mindre briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, en briljant med nagg på rondist samt en skadad briljant.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,50 mm, off round, lås 18K guld/vitguld, 4 diamanter ca 0,02 ctv, ca W/VS, svensk kontrollstämpel, längd 60 cm.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 7 mm, 58 briljanter ca 0,78 ctv, va W/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g, pärla limmad.
ENGELBERT, Ring, 18K rodierat guld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19 mm, Stockholm 1949, vikt 4,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K rodierat guld, odlad pärla 8,5 mm, venezia, längd 38 cm, vikt 4,0 g.
Visa varaSmycken Manschettknappar
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, tillverkade i Uppsala 1931, vikt 6,6 g, originaletui.
RING, 18K guld, smaragd 0,79 ct enligt gravyr, Kaplans Stockholm 1991, stl 18,5 mm, gravyr, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, små nagg, 18 briljanter ca 0,09 ctv, 1 skadad, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g.
C G HALLBERG, sockerströare, silver, nyrokokostil, Stockholm 1944, höjd 21 cm, vikt 239,6 g.
SOCKERSTRÖARE. silver, nyrokokostil, svenska importstämplar, höjd 13,5 cm, vikt 151,9 g.