Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2012
37 DIAMANTER, briljantslipade, 1,00 ct totalt, ca 0,01 - 0,03 ct/st, ca W-Cr/VS-SI.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 9 mm, 9 K guldlås med odlade pärlor 3,5 mm, gröna kalcedoner, längd 40 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5 mm, 9K guldlås med madeiracitrin och odlade halvpärlor, längd 60 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, turmalin, briljant ca 0,05 ctv, ca TW/VS, venezia, balestra, kedjans längd 38 cm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/rodierat guld, gröna turmaliner, 2 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, madeiracitrin, 5 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 9,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,84 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4 g, stift, huggies.
RING, 18k guld, i form av två ormar, antikslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 6 rosenstenar ca 0,12 ct, stl 19,75 mm, vikt 7,2 g, några stenar med nagg.
HÄNGE/BROSCH med kedja, 14/18K vitguld, 10 safirer ca 1,80 ct, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, kedja 50 cm, höjd 4 cm, vikt 10,1 g.
SAMESKED silver, genombruten, Emanuel Persson Villhelmina 1961, längd 27 cm, vikt 94,4 g.
HÄNGE, 18K guld/platina/silver, odlade pärlor, rubiner, rosenstenar ca 0,20 ctv, höjd 4 cm, vikt 4,6 g, en rosensten saknas, 2 rubiner med nagg.
COLLIER, 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 1 sten skadad, halvstelt, vikt 83,9 g, innermått ca 41 cm.
ARMRING, 18K guld, 36 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VS (1 liten skada), 37 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 23,4 g
ARMBAND, 18K guld/vitguld. 13 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, en diamant med nagg, ca W-Tcr/ SI-P1, längd 18,5 cm, vikt 13,9 g, importstämpel.
ARMBAND, 18K rodierat guld, 15 briljanter 1,02 ctv enligt gravyr, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 28,5 g.
TRANCHERBESTICK, silver, förgylld metall, empirstil, Sverige 1900-tal, längd 26 och 29 cm, vikt 180,7 g, etui.