Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 augusti 2012
RING, 18K guld, odlad pärla 6,95 mm, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, Markströms, Uppsala 1965, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, ametist, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, odlad pärla 7,4 mm, 8 enkelslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
RING,18K guld, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, en skadad, stl 19,75 mm, vikt 3,5 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, blå sten, kedjans längd 40 eller 46 cm, vikt 5,7 g, Finland.
DRÄKTSMYCKE, silver, delvis förgyllt, glasstenar, fyrradigt med kulor, längd 41 cm, vikt 74,9 g.
RING, silver, vit sten, Hedbergs Dalsjöfors 197,1 storlek 17 mm, vikt 5,2 g, mindre nagg på sten.