Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 augusti 2012
Klocktillbehör Omega
BOX, till Omega Constellation herrur, röd, 130 x 106 x 55 mm, ej komplett, ca 1964.
OMEGA, Art Deco, Cal 19,4 T2, Serie nr. 8492009, Boett nr. 9263723, damur, 22 mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1937.
BILLODES, fickur, 50,5 mm, Ref nr. 3914, Boett nr. 2505914, silver, ankargång, skadad urtavla, timvisare saknas, glas saknas, bucklor, ca 1905.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Cal 40,6L T1, Serie nr. 6907055, Boett nr. 7486651, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1927.
MORA, "Rob: Hansson, Falun", Imp. fickur, 51,5 mm, Serie nr. 4360360, Boett nr. 5293844, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1913, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1957, metallänk ej original.
TISSOT, Antimagnetique, Cal 27, Serie nr. 1042479, Boett nr. 1011633, herrur, 30 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, ca 1939, metallänk ej original.
Klockor Svea
SVEA, Antimagnetic, herrur, 34 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
SWISS ARMY, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2005, box, ytterkartong.
SWISS ARMY, damur, 34 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2005, box, ytterkartong.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 1961948, Ref nr. 4848, Boett nr. 2898338, silver, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, ca 1917.
OMEGA, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 5434565, Boett nr. 6158871, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1918, fickurskedja i gulmetall.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 115805, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915 fickurskedja i vitmetall.
Klockor Chopard
L.U.C. "Th. E. Hellsten, Upsala", mormorsur, 37 mm, Boett nr. 3762, silver, cylindergång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i vitmetall.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 47776, silver, cylindergång, skadad urtavla, motiv, ca 1890, kedja i vitmetall.
Klocktillbehör Övriga klockor
LÄDERBAND, till armbandsur, 8 st. svarta, mörkbruna, natur, bredd 16/13 mm.
PALLAS, herrur, 30 mm, Boett nr. 2015, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.