Avslutad | Klockor – Lördag 4 augusti 2012
must de CARTIER, Must 21, Serie nr. PL151636, Ref nr. 1330, damur, 31 mm, stål, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. UFDA, cert (ej ifyllt), ca 2000, box, ytterkartong.
must de CARTIER, VLC, Serie nr. 034592, Ref nr. 590004, damur, 24 mm, förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, integrerat läderband, originalspänne, cert (ej ifyllt), ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Elgin
ELGIN NATL. WATCH Co. fickur, 54 mm, savonett, Serie nr. 2423929, Boett nr. 506642, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, motiv, bucklor, ca 1887.
FICKUR, 53 mm, Serie nr. 4523, Boett nr. 2141, silver, ankargång, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, bucklor, ca 1910, läderpåse.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 55608, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, mönster, bucklor, ca 1890.
FICKUR, 52 mm, savonett, Boett nr. 400291, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1915.
FICKUR, 76,5 mm, Boett nr. 94903, silver, ankargång, skadad urtavla, motiv (riksvapen), bucklor, ca 1910.
OMEGA, fickur, 51 mm, "rödtolva", Serie nr. 5225087, Boett nr. 5604807, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, ca 1916.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 9617, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1830, nyckel.
MORMORSUR, 37 mm, Boett nr. 208264, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1910.
J.C.B, mormorsur, 34 mm, Boett nr. 137976, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, Boett nr. 676060, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, ca 1915, etui.
STEWART, DAWSON & Co. Liverpool, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 156280, Boett nr. 156280, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1870, nyckel.
Klockor Burberry
BURBERRY, damur, 28 mm, Ref nr. BU 1359, Boett nr. 01581, bicolour, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 2008.
Klockor Oris
ORIS, Big Crown Commander, Cal 644 (ETA), Ref nr. 644.7482.40.64, Boett nr. 7482B, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, defekt, originallänk, viklås, Ref nr. 7.18.58/7482, cert, december 2003, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Tango, Serie nr. V505996, Ref nr. 5590, herrur, 37,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2006.
OMEGA, Seamaster, Cal 591, Serie nr. 17943493, Ref nr. KO 14704, Boett nr. 14704-61 S.C, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1961, metallänk ej original.
Klockor Candino
CANDINO, Diver Professional (300m/1000ft), Cal ETA 2824-2, Ref nr. CDOWC4263/1, Boett nr. C4263, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, cert, februari 2012, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, 17/23 mm, Serie nr. 11291993, Boett nr. 112, stål, quartz, safirglas, integrerad armlänk, Ref nr. 12 06 PM, ca 2008.