Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 10 november 2012
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 35 mm, Cal 88, Serie nr. 1241789, Boett nr. 1255274, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1951, box.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON & CONSTANTIN, Geneve, fickur, 51 mm, savonett, Serie nr. 383196, Boett nr. 241868, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1919.
Klockor Breguet
BREGUET, Type XX, "second generation”, Flyback, kronograf, Cal Valjoux 725, Serie nr. 358605, Boett nr. B21631, herrur, 40,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), ifylld lyspunkt, läderband, ca 1975.
OMEGA, Ranchero 30 mm. Cal 267, Serie nr. 16361806, Ref nr. CK 2990, Boett nr. 2990 1, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (5/10), läderband, ca 1958.
HEUER, Autavia, panelur, Cal Valjoux 59, Serie nr. 305184, stoppur, 53,5, vitmetall, mekanisk, 60 sek/60 min/12 tim, skadad urtavla (7/10), defekt, ca 1940.
Visa varaKlockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0131/1000, Boett nr. 93012824-2. herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1994, box. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerad i 1000 st. exemplar.
Klocktillbehör Rolex
VISNINGSBRICKA, Rolex, plats för 10 st. klockor, 405 x 270 x 45 mm, Ref nr. 382 A, skadad, ca 1970.
Klocktillbehör Zenith
STATY, Zenith, Grand Prix, Paris 1900, 75 x 75 x 150 mm, brons, signerad Gladenbeck Berlin.
FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 91212, 18K guld, ankargång, skadad urtavla (6/10), innerlock i 18K guld, porträtt (Oscar II), motiv (riksvapen), bucklor, ca 1880, etui.
EDOUARD GASSER, Genève, fickur, 50 mm, Serie nr. 41-83, Boett nr. 41, 18K guld, ankargång, vargtänder, skadad urtavla (8/10), innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1890.
Klockor Patek Philippe
PATEK, PHILIPPE & Co, mormorsur, 38 mm, Boett nr. 43055, 18K guld, ankargång, vargtänder, urtavla ej signerad, skadad urtavla (7/10), monogram, ca 1890.
ZENITH, "Super Sub Sea", kronograf, herrur, 40 mm, Cal 146 HP, Boett nr. 220D943, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), originallänk, viklås, Ref nr. 4.68/ZG, ca 1968.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-pan", Cal 561, Serie nr. 19067796, Ref nr. CK 14393, Boett nr. 14393 61 SC, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (7/10), läderband, originalspänne, Chronometercertifikat, ca 1962, box.
Klockor Minerva
MINERVA, fickur, 51 mm, "Fab. Höglunds Eftr. Stockholm", kronograf, Serie nr. 1505078, Boett nr. 398109, vitmetall, ankargång, skadad urtavla (8/10), ca 1940.
HEUER, Mappamondo/Globe, Cal Valjoux 7736, Serie nr. 507725, Ref nr. 281.132, Boett nr. 2006-9, kronograf, herrur, 44,5 x 39 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla (7/10), läderband, ca 1970.
Visa varaKlockor Tag Heuer
HEUER, Montreal, "Tachymetre", "Pulsations", Cal 12, Serie nr. 280868, Boett nr. 110.503, kronograf, herrur, 42 x 48 mm, stål, automatisk (microrotor), mineralglas, datum, skadad urtavla (7/10), boett signerad "Heuer-Leonidas SA", originallänk, viklås, ca 1974.
OMEGA, Seamaster, "Tachymetre", Cal 1040, Serie nr. 31648831, Ref nr. ST 176.007, Boett nr. 176.007, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla (8/10), läderband, originalspänne, ca 1969.
OMEGA, Grand de Luxe, s.k. "fancy flared lugs", Cal 344, Serie nr. 13494206, Ref nr. CK 3950, Boett nr. 3950-4/274, herrur, 31,5 x 32 (41) mm, stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla (6/10), läderband, ca 1952.