Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,12 ct enligt gravyr, ca W/SI, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1945, stl 16,25 mm, vikt 1,2 g, fattning med mindre skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Uppsala 1982, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
RING, 14K guld, 8 sötvattenpärlor, halvpärlor, 5 rubiner, 2 nagg, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
GOLDEN LADY, collier, sterlingsilver, 2 genombrutna kulor, kedja längd 44 cm, vikt 16,9 g.
COLLIER, ametistkulor, sterlingsilver, ametist, cubic zirkon, lås i silver, längd 43 cm, vikt 61,5 g.
GOLDEN LADY, ring, "Lovely Heart", sterlingsilver, genombruten, storlek 18 mm, vikt 5,8 g.
GOLDEN LADY, ring, 18k guld, briljant ca 0,06 ct, W/SI, 2 smaragder, 2 safirer, storlek 17,25+ mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld med 3 rubiner och 2 rosenslipade diamanter, gravyr, vikt 2,1 g, stl 17 3/4, svensktillverkad 1910