Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012
KEDJA/HÄNGE, grön sten diameter 5,3 cm, fisk, silver, läderband längd 94 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, mekanism i vitmetall, sexkantiga med mönster 16 mm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, silver, creoler med förgyllda nitar, diameter ca 4,5 cm bredd 6 mm, vikt 13,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, grå, 12,5 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 12,5 mm, vikt 4,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 11,9 mm, vikt 4,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade sötvattenspärlor, button shape, 12 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 6 safirer, 14 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 5,5 g, Juvelatljen AB Evert Lindberg, Älvängen 1986.
BROSCH, förgyllt silver, citrin, gula stenar, imitationspärlor, genombruten, 1900-talets första hälft, 3,5x4,5 cm, vikt 24,0 g.
HÄNGE, 18k guld och platina, gamalslipad diamant ca0,04 ct, inneslutning når ytan, 2 rosenstenar ca 0,015 ctv, 1900-talets början, höjd 3,6 cm, vikt 0,8 g.