381 - 400 av 414
1...192021 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012

Klubbad för

COLLIER, turkosfärgade stenar, odlade sötvattenspärlor, gulmetall, längd 46 cm.

Utrop: 250 kr

COLLIER, carneol, gulmetall, längd 66 cm.

Utrop: 350 kr

2 BROSCHER, silver, filigran, diameter 5 cm, 7,5x4 cm, vikt 24,5 g.

200 kr

Utrop: 225 kr

Accessoarer Tändare

DUNHILL, tändare, förgylld metall, ref RE24163, 65x25x10 mm.

375 kr

Utrop: 425 kr

MANSCHETTKNAPPAR, SKJORTKNAPPAR, silver, GD&Co, vikt 11,9 g, originaletui.

200 kr

Utrop: 225 kr

REY URBAN, skål, sterling silver, Stockholm 1993, 6x4,5x3,5 cm, vikt 17,7 g.

250 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE, 14k guld, safir ca 1,45 ct, briljant ca 0,02 ct, TW/SI, höjd 1,5 cm, vikt 1,0 g.

900 kr

Utrop: 700 kr

RING, silver, bärnsten, svenska importstämplar, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.

200 kr

Utrop: 250 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, diameter 3,3-6,9 mm, lås i 18k guld, längd 46 cm.

Utrop: 600 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSOR 2 st, sterling silver/silver, fyrkantig med nätmönster små bucklor/oval med motiv av människor, mått 3x4 cm/2,6x3,7 cm, vikt 49,5 g.

475 kr

Utrop: 400 kr

KAKTÅNG, silver, Gewe Silvervarufabriken Malmö 1953, längd 15,8 cm, vikt 39,6 g.

225 kr

Utrop: 275 kr

ÖRHÄNGEN 3 par, sterling silver/silver, Uni Norge/Kaplan Stockholm 1949/Per Ericsson Helsingborg 1952, längd ca 4 cm/blomma/droppform, vikt 17,4 g, skruv/clips.

350 kr

Utrop: 200 kr

ÖRHÄNGEN 2 par, silver, markasiter, hängande droppe/blomma, Kaplan Stockholm 1954/svensk importstämpel, vikt 6,7 g, skruv.

125 kr

Utrop: 150 kr

BROSCH 2 st, silver, markasiter, blomma filigranarbete/lång oval en sten saknas svensk importstämpel, diameter 3,3 cm/längd 4,7 cm, vikt 10 g.

Utrop: 125 kr

TRANSCHERBESTICK, silver/nysilver, pärlkant, 1900-talets första hälft, svenska importstämplar, längd 30 cm, vikt 235,4 g, etui.

500 kr

Utrop: 450 kr

BROSCH, silver, gjord av mynt 1/2 Rigsdaler, Danmark, 1854, vikt 7,9 g, fästet är inte av silver.

SAMESKEDAR 3 ST, silver, delvis förgyllda, CO Persson Haparanda 1955, Forslunds Boden 1951, Frtz Olsson Luleå 1938, längd 5 - 12 cm, vikt 55,4 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

BROSCH/HÄNGE, silver, miniatyrporträtt, sannolikt Tyskland, omkring 1900, 4,5x5 cm, vikt 9,5 g.

450 kr

Utrop: 200 kr

BROSCH, sterlingsilver, emalj, blomma, Norge 1900-talets andra hälft, 5,5x3,5 cm, vikt 14,5 g.

425 kr

Utrop: 250 kr

BROSCH, silver, blomknippe, Kaplans Stockholm 1949, 9x4 cm, vikt 12,2 g.

200 kr

Utrop: 250 kr