Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 juli 2012
COLLIER, lila/gröna stenar, rosa glas, odlade sötvattenspärlor, rosa/grå/röd/grön färgade, längd 49 cm.
PÄRLCOLLIER/ARMBAND/ÖRHÄNGEN, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 4,5 mm, silverhjärtan, längd 46-50/18-21, stiftörhängen.
COLLIER, agat, odlade sötvattenspärlor, off round, bruna färgade ca 9 mm, silverlås, längd 47 cm.
COLLIER, rosa facetterat glas, odlade sötvattenspärlor, barocka ca 9,5 mm, silverlås, längd 46 cm.
COLLIER, ametist/citrin/färgstenar, odlade sötvattenspärlor, barocka, vit/brun färgade 9/7,5 mm, förgyllt silver, 2 lås, längd 98 cm.
PÄRLCOLLIER/PÄRLARMBAND, odlade sötvattenspärlor, off round, blå färgade 6,5-7 mm, 2 silverlås, längd 89 cm/elastiskt armband.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, briljanter ca 0,48 ct, ca TCr/P1, vikt 0,9 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ovala 5,5-6 mm, 1 silverlås 1 lås gulmetall, längd 88 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vit/blå, off round ca 6-8 mm, lapis lazuli, förgyllt silver, längd 46 cm.
BROSCH, silver markasiter, i form av liljekonvalj, 1900-talets första hälft, längd 7 cm vikt 11,0 g.