Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2012
CARTIER, väckarur, 73 x 91 mm, Cal 89/235, Boett nr. 7519 15392,, gulmetall, quartz, skadad boett, ca 1980.
OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 613, Serie nr. 32714453, Ref nr. CD 136.020, Boett nr. 136.020 SP, herrur, 34,5 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1430, Serie nr. 49091059, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.750 M, Boett nr. 196.750 MZ, herrur, 32,5 mm 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, ca 1986, metallänk ej original.
must de CARTIER, Tank, Boett nr. 6 030981, herrur, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, cert, november 1979.
ZENITH, fickur, 51,5 mm, savonett, Serie nr. 1979469, Boett nr. 167650, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1915,
Klockor Angelus
ANGELUS, Carillon, Cal 160, Serie nr. 301297, Ref nr. 815, Boett nr. 61859, bordsur, 113,5 x 115,5-129 x 49,5 mm, gulmetall, mekanisk, ankargång, 8-dagarsverk, hel/halvtimmes slag, ca 1960, etui.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Marina, Chronometer, Cal OP III, Verk nr. 490931, Serie nr. I 2075/2500, Ref nr. PAM 00048, Boett nr. OP 6625 / BB 1208316, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, skadad boett, läderband, viklås, chronometercertifikat, cert, maj 2007, box, ytterkartong.
CERTINA, DS Blue Ribbon (330m/1000ft), Ref nr. C007410A, Boett nr. QKN-BB-13202 RC+, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C007417 A-RKN, ca 2007.
OMEGA, Speedmaster, Replica, "Tachymètre Base 1000", Cal 1861, Verk nr. 48365686, Serie nr. 48365686, PIC nr. 3594.50.00, Ref nr. ST 345.0222, Boett nr. 145.0222/345.0222, kronograf, herrur, 41 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1499/842, cert (ej komplett), ca 1999, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Granturismo, Chronometer, "Tachymeter", Cal OP XII (ETA 7753), Verk nr. 468769, Serie nr. F C214/600, Ref nr. FER 00013, Boett nr. F 6656/BB 1299316, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, gummiband, viklås, cert, juli 2010, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
FERRARI, Engineered by Officine Panerai, Granturismo, Chronometer, "Tachymeter", Cal OP XII (ETA 7753), Verk nr. 453682, Serie nr. F B775/800, Ref nr. FER 00011, Boett nr. F 6656/BB 1230569, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, gummiband, viklås, cert, april 2011, box, ytterkartong.
LONGINES, mormorsur, 36 mm, Boett nr. 224374, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, ca 1908.
JAMES STARK, Gatehouse, fickur, 42,5 mm, Serie nr. 59878, Boett nr. 59878, 18K guld, engelsk ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, ca 1860, fickurskedja i gulmetall, nyckel.
FICKUR, 57 mm, savonett, Boett nr. 200346, kvartsrepeter, kronograf, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, delar saknas, innerlock i 14K guld, bucklor, ca 1915.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 115.9299.65, 14K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband, originalspänne, ca 2011, box, ytterkartong.
ZENITH, Sporto, Cal 2542, Verk nr. 07092366, Ref nr. 593.D.639, herrur, 33 mm, vitgulddoublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
Klockor Waltham
WALTHAM, American Watch Co. fickur, 53 mm, savonett, Cal P.S. Bartlett, Serie nr. 1035511, Boett nr. 88276, 8K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, ca 1880.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic, Cal SS G1 (ETA 2824-2), Serie nr. 085, Ref nr. MMXI, Boett nr. 085/MMXI, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, mars 2012, box, ytterkartong.
JAKTUR, 42 mm, Boett nr. 43850, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, boett signerad J.M.B.C, ca 1900.