Avslutad | Klockor – Lördag 7 juli 2012
CH.F.TISSOT & FILS, Locle, fickur, 52 mm, savonett, Boett nr. 318887, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, bucklor, ca 1915.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 133162, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, gravyr, mönster, bucklor, ca 1890.
MORMORSUR, 33 mm, Boett nr. 158015, 14K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, emaljmotiv, monogram, bucklor, ca 1895.
MORMORSUR, 33 mm, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, krans med orientaliska, pärlor, ca 1800.
BREITLING, Chronomat Evolution, "Tachymetre", Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2536603, Serie nr. 2536603, Ref nr. A13356, Boett nr. 2506 B4, kronograf, herrur, 43,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S3206/357 A, cert, november 2008, box, ytterkartong.
TAG HEUER, F1, Professional (200 METERS), Cal 4.88, Ref nr. 371.503, damur, 28 mm, stål, quartz, mineralglas (skadat), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 495/3, ca 1995.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tango, Serie nr. Z 173029, Ref nr. 5360, damur, 28 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1999.
LONGINES, Oposition, Cal 250.2, Ref nr. L3.117.4, Boett nr. 29679271, damur, 25 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 27655/FJ, ca 2000.
ZENITH, XL-Tronic, Cal 50.0, Ref nr. 20-0060-500, herrur, 36 mm, doublé, stämgaffel, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1973.
OMEGA, Genève, Cal 1012, Serie nr. 38977203, Ref nr. BD 166.9163, Boett nr. 1181/166.9163-1, herrur, 34,5 mm, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1974, box
RECORD WATCH CO. Genève, fickur, 51 mm, savonett, Boett nr. 1105383, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, garanti (juli 1940), ca 1940, läderpåse, etui.
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal HUB 44 (ETA 7750), Ref nr. 301.P1.500.RX, Boett nr. 666306, kronograf, herrur, 44 mm, 18K guld/ceramica/kevlar, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, innerboett i titan, integrerat gummiband, viklås i svart pvdbehandlat stål/18K guld, cert, april 2008, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Porsche Design, Cal 375, Ref nr. 3510, Boett nr. 2266483, herrur, 39 mm, gröneloxerad titan, automatisk, safirglas, datum, kompass, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1983, box.
MEMOSAIL, Skipper, Swiss Yachting Chrono, Cal 7757 (Valjoux), Boett nr. S-914, seglarur, herrur, 37 mm, stål, automatisk plexiglas, läderband, ca 1990.
Klockor Aquastar
AQUASTAR, Regate Cal 1345 (Lemania). Serie nr. 3253750, Boett nr. 9851, seglarur, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad boett, läderband, originalspänne, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 6827, Serie nr. 5615508, Cal 2030, Verk nr. 03654, Boett nr. 6800, midsize, 31 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523-M14-C11/487 J, cert, december 1978, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Aquagraph (500 M/1666 FT), Cal 60, Serie nr. TV6542, Ref nr. CN211A.BA0353, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, heliumventil, gummiband, originalspänne, cert, 2003, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Squadra Hometime Black, 1000 Hours Control, Cal 977, Serie nr. 2554898, Ref nr. , Boett nr. 230.2.77, herrur, 35 x 40,5 (50,5) mm, 18K guld, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, dag/natt indikator, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, cert, april 2008, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 125/500).
ZENITH, fickur, 51,5 mm, Serie nr. 2729813, Boett nr. 287662, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1925.
BREITLING, Bentley Motors, Chronometre, Cal 25 (ETA 2892 A4), Verk nr. 2077843, Serie nr. 2077843, Ref nr. A25362, Boett nr. 4605 B3, kronograf, herrur, 48,7 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Speedlänk, viklås, Ref nr. S3606/982 A, tillverkad 2006, cert, oktober 2011, box, ytterkartong.