Avslutad | Moderna – Lördag 9 juni 2012
DIAMANT, hjärtslipad, 0,82 ct, River(E)/SI1, mått 6,11X5,93X3,56 mm, plomberad av HRD.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,56 ct, River(E)/SI1, briljant 0,55 ct, River(D)/SI2, stift, plaststopp, vikt 1,1 g, 2 stenkuvert, HRD certifikat med nr 11035901005, HRD certifikat med nr 12003290008.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS, stift, vikt 1,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,30 ctv, TW/VS, Hellström & Åhrling Stockholm 1978, vikt 1,1 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,45 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stort bord, Juvelia Atelje, Uppsala 1979, stl 16,5 mm, vikt 3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K rodierat guld, grön turmalin, nagg, 42 briljanter ca 1,05 ctv, ca LB/SI, 2 diamanter skadade, stl 17 mm, vikt 12,5 g.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, Arne Magnussons Guldsmedsfirma, Malmö 1970, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g.
Visa varaSmycken Ring
ROBBERT, ring, silver, ametist, Silversmedjan Trosa Kvarn, 1972, stl 16,75 mm, vikt 25,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, signerade Löfman, MGAB, Uppsala 1976, höjd 16,2 cm, vikt 378,4 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant 1,00 ct, ca W(H)/P1, naturaler vid rondisten, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 11 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ARMRING, silver, ametister, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1959, diameter ca 6,4 cm, vikt 13,8 g.
STIGBERT, brosch, örhängen, silver, Engelbert, Stockholm 1951-1952, blad, skruv, 1 skruvmekanism skadad, vikt 24,3 g.