Avslutad | Klockor – Lördag 2 juni 2012
IWC, fickur, 52 mm, savonett, Cal 53 (H6), Serie nr. 647907, Boett nr. 745073, 18K guld, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, gravyr, monogram, bucklor, ca 1916, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.
Klockor Citizen
CITIZEN, Aqualand Analog (Divers 200M), Cal 5810, Serie nr. 306345, Boett nr. 5811-F80073 TA/GN-4-S, midsize, 37 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, djupmätare, skadad urtavla, plastband, ca 2003.
HARRIS & SHAFER Co, Washington, fickur, 48,5 mm, savonett, Serie nr. 1289453, Boett nr. 6442543, 14K guld, ankargång, 17 stenar, skadad urtavla, Boett signerad B.W.C.Co, bucklor, ca 1910.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3000, Serie nr. 1613073, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, skadad boett, ca 1960.
SUUNTO, t6c Fusion, Serie nr. 93402084, herrur, plast, quartz, digital, pulsmätare, integrerat plastband, tillbehör, ca 2008, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Cal 1022, Serie nr. 38228468, Ref nr. ST 166.0170, Boett nr. 166.0170, herrur, 36,5 x 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
SEIKO, Cal 6138, Serie nr. 4D8186, Boett nr. 6138-7000, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1970.
Klockor Bernhard H. Mayer
BERNHARD H. MAYER, Classic Skeleton, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0562/9999, Ref nr. 467.348, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, skeletterad, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2008, box, ytterkartong.
FICKUR, 52 mm, Boett nr. 3012, 18K guld, kvartsrepeter, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, nyckel, ca 1810.
JOHN BUSHMAN, London, fickur, 47,5 mm, Boett nr. 356, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, ytterboett, 55 mm, bucklor, ca 1810.
Klockor Chopard
CHOPARD, Ice Cube, väckarur, Serie nr. 1076699, Ref nr. 51/8898/01, väckarur, 35 x 35 x 35 mm, vitmetall, quartz, alarm, ca 2010, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, frackur, 49 mm, Cal 97, Serie nr. 954011, Boett nr. 992379, stål (staybrite), ankargång, skadad urtavla, ca 1936.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr.16518, Serie nr. S868624, Cal 4030, Verk nr. 11405, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), diamanturtavla (8 st. 8/8), skadad urtavla, läderband, viklås i 18K guld, Ref nr. 16518-S, ca 1994.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50 mm, savonett, Serie nr. 12611536, Boett nr. 488686, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, innerlock i 14K guld, monogram, ca 1904.
OMEGA, Seamaster Professional (200 M), Cal 1424, Serie nr. 53205552, PIC nr. 2680.50.00, Ref nr. DB 796.1041, Boett nr. 796.1041.1, damur, 28,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk (stål/guld), viklås, Ref nr. 6156/463, ca 1991, box, ytterkartong.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, "Base 1000", Cal ETA 7750, Serie nr. B 06534, Ref nr. 7792, kronograf, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1999.
Klockor Rado
RADO, Florence, Serie nr. 10246250, Ref nr. 129.3761.2, herrur, 32,5 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 04128, ca 2006.
Klockor Bernhard H. Mayer
BERNHARD H. MAYER, Classic Skeleton, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0051/9999, Ref nr. 467.348, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, cert, december 2008, box, ytterkartong.
Klockor Bernhard H. Mayer
BERNHARD H. MAYER, Classic Skeleton, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 0820/9999, Ref nr. 467.348, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås, ca 2008, box.