Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 31 maj 2012
Klockor Casio
CASIO, Oceanus, herrur, 40 mm, Ref nr. OC-110, Boett nr. 2717, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband. ca 2002.
CERTINA, DS Nautic, Ref nr. 542 7018/7118 42G, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, ca 2000.
ZENITH, Pilot, Cal 120, Serie nr. 4830705, Boett nr. 9427465, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1956.
Klockor Siduna
SIDUNA, herrur, 34 mm, Cal AS 1700/01, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1965.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 33364, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, bucklor, ca 1870.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Cal 2182 G, Serie nr. 5-98703, Ref nr. 204.01.52.6, Boett nr. 7774, herrur, 39 x 34,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, dag, datum, skadad urtavla (9/10), defekt, läderband, originalspänne, ca 1970, box, ytterkartong.
CERTINA, DS, Jubilee 2000, Ref nr. 115.7135, herrur, 34 mm, titan, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 58092, ca 2000, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 067/800) till 40-årsjubileet av DS-modellen.
CERTINA, New Art, Serie nr. 8083274, Ref nr. 5305.213, herrur, 37 x 31,5 mm, doublé, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1969.
Klockor Örnen
ÖRNEN, herrur, 31 mm, Boett nr. 9928, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
REMO, herrur, 32,5 mm, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1955.
Klockor Ebel
EBEL, herrur, 33 mm, Ref nr. 266, Boett nr. 7313903, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1965, metallänk ej original.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, herrur, 31 mm, Ref nr. 5508-2, doublé, quartz, mineralglas, bergkristall, logotyp på urtavlan, läderband, ca 1995.
Klockor Atlantic
ARSENAL, Geneve, herrur, 34 mm, Boett nr. 390378, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.