Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2012
RING, 18K vitguld, brun pärla, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca W/SI, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,75 mm, Stockholm 1956, vikt 4,5 g, pärlan är sliten.
RING, 18K guld, rosa korall 1,8 x 1,3 cm, 4 rosenstenar, stl 18,75 mm, vikt 16,6 g, sprickor och lagningar i guldet.
RING, 18K guld, 11 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17+ mm, svensk import, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, 2 mediumslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, 2 triangulärt slipade rubiner, 16 rosenstenar, stl 17 mm, utländska stämplar, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, rubin ca 0,50 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, hjärtan, stift, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld/guld, 9 briljanter ca 0,27 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 6,3 g, Kaplans, Stockholm 1991.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, 1 diamant med mindre skada, Guldsmeders inköps AB, Uppsala 1979, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/ SI-P1, stift, vikt 0,9 g.
ARMBAND,18K vitguld, blå topaser, 98 briljanter ca 4,46 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 21,8 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8-7,4 mm, längd 50 cm, lås 18K vitguld, blå safirer och odlade sötvattenspärlor.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, äldre pärlor, längd 2,5 cm, stift, ett stopp ej guld, vikt 3,3 g.
ATELIER AJOUR, manschettknappar, 18K guld, Stockholm 1968, diameter 2,1 cm, vikt 18,2 g.
RING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g, importstämpel.
HELALLIANSRING, platina, rubiner, slitna fasettkanter, olika slipningar, rosenstenar, Bernardh Hertz, Stockholm 1936, skador, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,15 ct, ca TCa(K)/SI2, inneslutningar når ytan, slitna fasettkanter, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, Gerdt Hatrvig Sandqvist, Stockholm 1953.