Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
SET: COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, lapis lazuli, kulor, längd 47 cm, resp 24 cm, silverlås och silverkrokar.
SET: COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, almandingranater, längd 46 cm, resp 22 cm, silverlås och silverkrokar.
SET:COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, malakit, kulor, längd 47 cm, resp 24 cm, silverlås och silverkrokar.
SKJORTKNAPPAR, 14K guld/vitguld, pärlemor, 2 rosenstenar, vikt 2,4 g, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 3,1-6,9 mm, lås i silver med markasiter, längd 50 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, svensk importstämpel.
SKÅL, silver, oktagonal på fotring, GAB Stockholm 1955, höjd 4,5 cm, diameter 11,5 cm, vikt 67,4 g.
GEWE, saltkar 2 st samt två skedar, silver, blått glas, Malmö 1951, Gustaviansk stil, höjd 3,5 cm. nagg på ena glaset.
SALT & PEPPARKAR 2 ST, 2 skedar, silver, glas, svanar, 1900-talets andra hälft, höjd 8 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,0-5,0 mm, lås, silver, ametist, vita stenar, längd 53 cm.