Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
Klubbad för
HÄNGE, 18K guld/platina, rubin, pärla, 18 rosenslipade diamanter, 2 skadade, mått 2 x 4,2 cm, vikt 3,4 g.
COLLIER, hårarbete, varierande tekniker, 18K guldlås, längd 133 cm, B.F Tellander, 1805-1844, en lagning.
Silver Soppslev
ANDERS AHLANDER, såsslev, silver, ben, svärtat trä, Uppsala 1811, längd 20 cm, vikt 24,7 g, stämplat monogram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 enkelslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, runda knappar, sterling silver, diameter 14 mm, vikt 12,9 g.