Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2012
KEDJA/HÄNGE, samt 2 broscher, silver, markasiter, längd 50 cm, tot vikt 22,3 g.
ARMBAND, förgyllt silver, 3 stycken med totalt 10 berlocker, längd max 18 cm, vikt 22,7 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, odlade sötvattenspärlor, droppformade, vit/rosa/grå/svart färgade ca 8 mm, längd 46 cm.
COLLIER, silver, bergkristall, rökkvarts, odlade sötvattenspärlor barocka vit/brun/svart färgade ca 8 mm, längd 130 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/SI-P1, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, silverlänk, odlade sötvattenspärlor, off round, vita/rosa ca 5,5 mm, kulor i vitmetall, längd max 46 cm.
Kuriosa Trä
SKULPTURER, trä, 3 apor, hör inte ser inte talar inte, 1 netsuke, höjd 4 cm, vikt 32,1 g.
COLLIER OCH ARMBAND, silver, glas, collierets längd 42 cm, armbandet med säkerhetskedja, svenska stämplar.