Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juni 1998
LJUSSTAKAR, silver, barockmodell signerade, J Pettersson Stockholm. 1948, H=16 cm.
GRÄDDKANNA, silver, 1700-tals rokoko-stil, oval på 4 fötter tyska stämplar ca 1930 L=14 cm, H= 9 cm.
Silver Bricka
SERVERINGSFAT, silver, slätt brätte, K-A Karlsson, Stockholm, 1977, D=30 cm, vikt 680 g.
Silver Bricka
SERVERINGSFAT, silver, empire, AG Dufva, Stockholm, 1914, D=18.5 cm, vikt 200 g.
Visa varaSilver Övrigt
GRÄDDSERVIS, silver,empire, GRÄDDKANNA H=9 cm, SOCKERSKÅL H=7 cm, BRICKA L=32 cm, Tyskland ca 1910.
SKÅL, silver, genombrutet brätte, klockformad, kulfötter, GEWE, Malmö 1955, H=5 cm, D=15 cm.
SERVERINGSBESTICK, silver 2 gafflar samt 2 skedar, CO Nyman, Köping 1842. snäckmodell.