Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2012
SYSKONRING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, River(D)/VS2, briljant 0,50 ct, River(D)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, 2 Gia dossier.
LJUSSTAKAR, silver, Norge, 1900-talets andra hälft, höjd 8 cm, vikt 367,5 g, fyllda.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 39 briljanter ca 0,78 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 18,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 rosenstenar, en skadad, krokar, vikt 2,3 g, troligtvis från Ryssland.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,09 ct enl gravyr, TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g. Guldsmedsaktiebolaget, Malmö.
RING, 18K vitguld, 13 briljanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, Cedstam Guldsmed, Stockholm 1974, vikt 6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld vikt 3,7 g 8 briljanter totalt 0,48 ctv TW/VVS gravyr stl, 16,25 mm Carlman 1990, handgjord originalask
ALLIANSRING, 18Kvit guld vikt 4,5 g 4 blå safirer 0,82 ct 3 briljanter 0,30 ctv TW/VVS, gravyr, stl, 16,5 mm handgjord Carlman 1992 originalask
RING, 18K vitguld, diamant ca 0,20 ct, natural fancy pinkish brown/SI1, diamanter på sidorna ca 0,65 ctv, stl 17,25 mm, vikt 6,1 g.
RING, 18K guld/silver, syntetisk safir, något slitna fasettkanter, 30 rosenslipade diamanter, 12 diamanter skadade, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g.
ARMRING, 18K guld, odlade pärlor, innermått ca 16,5 cm, vikt 35 g, Lars Larson & co 1800/1900-tal, säkerhetskedja originaletui (skadat)