Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2012
ARMBAND, 18K guld, ametist, 4 odlade sötvattenspärlor, vikt 25,3 g, Sverige 1954, stelt öppningsbart, innermått ca 17cm.
RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca TCR/VS, 16 mindre briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, Stockholm år 2007, vikt 5,8 g.
HÄNGE, rutilkvarts, förgyllt silver, emalj och färgstenar, bredd ca 2,9 cm, vikt 28,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K gulguld/rödguld, 4 blå safirer, briljanter ca 0,38 ctv, ca W/VS, stift, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 2,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljanter samt 40 baguettslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, vikt 3,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 65 briljanter samt 38 baguettslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, vikt 3,8 g, stift.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad opal, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, etui.
HÄNGE/BROSCH, sterling silver, odlade sötvattenspärlor, markasiter, mått ca 4,5 x3,2 cm, vikt 24,4 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljant- och 8 åttkantslipade diamanter 0,42 ctv, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 6,7 g.
HÄNGE, sterling silver, emalj, ägg, markasiter, odlade sötvattenspärlor, längd ca 4 cm, vikt 14,6 g, öppningsbart.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,43 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 14K vitguld, 9 briljanter ca 0,54 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld (rodinering släppt) briljant 1,02 ct enl gravyr, ca TW(F-G))/SI3, (litet nagg på rondisten), Stjärnringen, modell Bellatrix, Strömdahl, stl 17,5 mm, vikt 5,0 g.