401 - 420 av 426
1...202122 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2012

Klubbad för

Ädelstenar Tsavorit

TSAVORIT, 0,97 ct, droppslipad, 3 mycket små nagg på rondisten.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 2 100 kr

Ädelstenar Opaler

OPAL, vit, 3,35 ct, färgspel.

Utrop: 2 400 kr

Ädelstenar Safirer

BLÅ SAFIR, 1,73 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01834, + cert från Diamantfinans AB.

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, 0,60 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01789 + cert från Diamantfinans AB.

600 kr

Utrop: 700 kr

JENS SIGSGAARD, 6 matskedar, silver, Danmark 1900-talets första hälft, längd 20 cm, vikt 300,5 g, linda.

Utrop: 1 900 kr

RING, 14K vitguld, 5 smaragder ca 1,20 ctv, 18 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 6 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,16 ct, W/VS, Oskar Waleby Stockholm 1962, stl17,25 mm, vikt 3,2 g, mindre skada.

Utrop: 37 500 kr

RING, 14K guld, navettslipad safir, nagg, 18 navett-, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljant ca 0,65 ctv, ca TW(G)/SI, (en med nagg), stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, något slitna fattningar.

Utrop: 5 700 kr

ARMBAND, 18K guld/silver, 11 rosenstenar, nagg och mindre skador, längd ca 18,5 cm, säkerhetskedja, vikt 7,8 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1932.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld, 112 briljanter ca 0,60 ctv, längd 41 cm vikt 45,9 g.

Utrop: 14 800 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K vikt 18,5 g ca 1880, Italien ej stämplad

Utrop: 6 100 kr

BROSCH, 18K guld/platina, odlad pärla, rosenstenar, vikt 5,7 g, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1921.

Utrop: 2 100 kr

COLLIER, och örhängen, stift saknas turkoser längd 38 cm

1 100 kr

Utrop: 800 kr

RING, platina, ametist ca 15,86 ct (ett fåtal repor, nagg), 6 briljantslipade diamanter ca 0.30 ctv, Persson, Västerås 1956, stl 16.25 mm, vikt 12,4 g.

Utrop: 8 200 kr

RING, 14K guld, safir, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 13,1 g.

Utrop: 6 600 kr

GEORG JENSEN, 18K vitguld, "Fusion", 8 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, originaletui.

Utrop: 6 300 kr

Ädelstenar Tanzaniter

TANZANIT, 3,01 ct, droppslipad.

Utrop: 5 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,83 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 18 mm, vikt 5,5 g.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr