Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,32 ct enligt gravyr, ca Cr(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 70 briljanter 2,74 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS-SI, vikt 6,8 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,07 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 2,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 346 briljanter 5,91 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa(I-L)/VS-SI, vikt 16,0 g, huggies.
GRÄDDKANNA, silver, vikt 114 g, höjd 9 cm, invändigt förgylld, (litet hål på pipen) Gustav Möllenborg, Stockholm år 1845.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,02 ct, ca Light Grayish Yellow/ Piqué 1 (inneslutningar når rondistens yta på 2 ställen), stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, safir, briljanter ca 1,96 ctv, TW-W-SI-P2, Ryssland 1900-talets andra hälft, storlekl 17 mm, vikt 10,7 g, några svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 42 briljanter 3,43 ctv enligt gravyr, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 30 mm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, platina, 2 briljanter 2,29 ct totalt (1,12 + 1,17), Fancy Deep Brownish Yellow(natural color)/SI2, certifikat från Liechtenstein Gem Lab, 46 briljanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,5 g.
HÄNGE/KEDJA, hänge 18K guld/vitguld, 2,7 x 2,1 cm opal och 10 mm opalkula, 23 diamanter (2 gammal- 9 briljant- och 12 rosenslipade) ca 0,40 ctv, 40 cm lång ankarlänkskedja i platina, vikt 10,7 g totalt.
BRILJANTER, 56 st 1,64 ct totalt, ca 0,025 - 0,03 ct/st, ca W/VS i genomsnitt.
Visa varaSmycken Ring
RING, platina, gammalslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCR(I)/VS, mindre diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljant 1,50 ct, TW(F)/VS2, naturaler på rondisten, IGI cert D1D17031, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
COLLIER, 18K guld, 42 carréslipade blå safirer ca 1,50 ctv, 28 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 15,2 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, safir ca 5,40 ct, orientalisk pärla, rubin ca 1,00 ct, längd 39,5 cm, vikt 8,5 g.