Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2012
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, safir, briljanter ca 1,00 ctv TW/W/P1, storlek 17,25 mm, vikt 3,7 g.
MATSILVER, Gammal Dansk äkta silver 50 delar i schatull , 12 bordsskedar 174 mm, 12 efterättskedar 154 mm, 12 bordsgafflar 172 mm, 12 bordsknivar 185 mm, 2 flasköppnare
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade japanska 4,5 mm längd 41 cm opallås 18, orientaliska pärlor, handgjort 1966
HÄNGE, 14K guld/vitguld, rosett odlade pärlor, brilj ca 0,19 ctv, TW/VS, Ryssland 1900-talets andra hälft, höjd 3,5 cm, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, rubiner, åttkantslipade dia ca 0,30 ctv, vikt 10,3 g, clips.
BROSCH, 14K guld, odlad pärla och safir, samt 26 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, vikt 7,6 g.
BROSCH, 14K guld, i form av en blomma, 7 gammalslipade diamanter samt 10 åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, 5 rubiner ca 0,75 ctv, 90x45 mm, vikt 20,0 g.
COLLIER, hårarbete, varierande tekniker, 18K guldlås, längd 133 cm, B.F Tellander, 1805-1844, en lagning.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17+ mm, svenska stämplar, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 22 åttkantslipade diamanter 0,53 ctv enlig gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,25+ mm, GD&Co, Malmö 1966, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,70 ct, River(E)/SI1, stl 17 mm, vikt 4,0 g, Gia dossier med nr 2126229924.