Avslutad | Klockor – Lördag 5 maj 2012
LUCIEN PICCARD, herrur, 35 mm, Boett nr. 53503, 14K guld, automatisk, plexiglas, datum, ca 1970, metallänk ej original.
CERTINA, Kurth Frères, "The Masters Collection", Ref nr. 738.7829.20, bordsur, 70,5-83 x 50,5-57 mm, gulmetall, quartz, datum, ca 1985, box.
CARTIER, Santos, Serie 28269, Boett nr. 187901, herrur, 29 x 29 (41) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. D 0101308, cert, april 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tema, Serie nr. Z748200, Ref nr. 5897, damur, 20 x 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (32 st. 8/8), integrerat läderband, viklås, cert, april 2000, box, ytterkartong.
CARTIER, Paris, väckarur, 75 x 75 mm, Cal 949, Serie nr. 17185, Ref nr. 7507, Boett nr. 16387, gulmetall, mekanisk, ankargång, skadad uppdragsvred, skadad boett, ca 1980.
CARTIER, Pendulette, Boett nr. 890909215, väckarur, 50 x 63 x 10 mm, gulmetall / lack, quartz, alarm, ca 1990.
Klockor Chopard
L-U. CHOPARD & CIE, Geneve, herrur, 30 x 33 mm, Cal 7000 (Peseux), Ref nr. 2020, Boett nr. 14794, 18Kguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970.
Klockor Concord
CONCORD, Mariner, SG, Serie nr. 632579, Ref nr. 15.81.115 V14N, herrur, 32 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, längd 194-196 mm, 1990, etui.
FICKUR, 51 mm, savonett, Boett nr. 61170, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1920.
FICKUR, 50,5 mm, savonett, Boett nr. 56642, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1918.
INTERNATIONAL WATCH Co. Schaffhausen, herrur, 33 mm, Cal 88, Serie nr. 1242079, Boett nr. 1277665, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1951.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 280, Serie nr. 13500173, Ref nr. 7785, Boett nr. 7785.1/2149, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1971, metallänk ej original, box (skadad).
Klockor Revue Thommen
REVUE, herrur, 35 mm, Cal MSR T44, vitmetall, manuell, plexiglas, skeletterad, skadad boett, läderband, ca 1970, box.
BREITLING, Chronomat, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 8479, Ref nr. 81.950/D13047, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, Rouleauxlänk (stål/guld), viklås, ca 1990.
Klockor Corum
CORUM, Admiral´s Cup, Leap Second, Cal C0895 (ETA), Serie nr. 2230847, Ref nr. 895.931.06/0371 AN92, Boett nr. CAF/A 8070, herrur, 48 mm, titan/gummi, automatisk, safirglas, splitsekund, gummiband, originalspänne, cert, januari 2012, ytterkartong. Limiterad och numrerad (A 392/750).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L825607, Cal 2135, Verk nr. 1533469, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523 D.18-O2/468 B, cert, september 1990, box.
CARTIER, Panthère, Ref nr. 1660, Boett nr. MG297471, damur, 21x 22 (29) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas, skadad urtavla, briljantkrans (36 st. ca TW/VVS, ca 0,36 ctv), originallänk, viklås, totalvikt 75,5 gram, ca 1998, box.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 80943648, Serie nr. 80943648, PIC nr. 1202.30.00, Ref nr. DB 368.1201, Boett nr. 368.1201, herrur, 35,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk (helstav), viklås, Ref nr. 1551/861, ca 2005, box.
CARTIER, Louis Cartier, Cal 81, Serie nr. 14870, Ref nr. 881004, damur, 24,5 mm, 18K flerfärgat guld, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne i doublé, cert, december 1993, box.