Avslutad | Mynt – Torsdag 21 juni 2012
Mynt Utländska mynt
MYNT, koppar, 10 Kopek, 1833, Ryssland, kvalité ca 1?-2, diameter 43 mm, vikt 49,5 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Karl Algot Jahnsson, 1883-1923, diameter 45 mm, vikt 34,0 g, C.G.Hallberg.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, Midnatsol (norsk stavning), diameter 40 mm, vikt 23,9 g, av Herman Rudolf Bruun och X. Ania
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Ove Jahnsson Stenfelt, 1912-1920, diameter 45 mm, vikt 29,7 g, C G Hallberg.
Mynt Utländska mynt
2 PÄRMAR + SEDELPLÅNBOK, koppar / nickel, 201 mynt och 29 sedlar där det mesta är notgeld.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Dollar, Kina, 1927, kvalité ca 1+ - 1, diameter 39 mm, vikt 26,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1/16 Speciedaler / 3 Skilling Lybsk, Glückstadt (tillhörde Danmark), 1666 kvalité ca 1?, diameter 20 mm, vikt 1,6 g.
Mynt Utländska mynt
2 MYNT, silver, Groschen 1872C, 1/2 Groschen 1864A, Preussen, kvalité ca 1+, total vikt 3,3 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, nickel, 3 Cent, 1872, USA, borrad, kvalité ca 1?, diameter 18 mm, vikt 1,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 4 Skilling Dansk Danmark, 1729, kvalité ca 1, diameter 21 mm, vikt 2,7 g.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, Domkapitlet / kyrkan i Hildesheim grundat av Karl den Store, 1724?, har varit en brosch och det finns skador från detta, diameter 55 mm, vikt 43,9 g, signerad PW.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver 1/3 Thaler / 12 Mariengroschen, Brunswick-Wolfenbuttel, 1775, kvaité ca 1?, diameter 29 mm, vikt 6,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Thaler, Hannover, 1845, kvalité ca 1, diameteter 35 mm, OBS. vikt 22,1 g.