Avslutad | Memorabilia – Torsdag 7 juni 2012
Memorabilia Böcker
The art & technique of driving, Pat Moss and Erik Carlsson, Heinemann 1965, körskoletips, 191 sidor, engelska, format 14 x 22 cm
Memorabilia Böcker
Kör bil bättre, Pat Moss och Erik Carlsson, Rabén & Sjögren 1966, körtips av rallymästarna, 168 sidor, svenska, format 13 x 20 cm
Memorabilia Trycksaker
BRM Grand Prix F1, 3 häften om märkets formel 1-historia, Owen organisation 60-tal, ena häftet 1981, ca 120 sidor totalt, engelska, format 18 x 24, 15 x 23 & 12 x 19 cm
Memorabilia Fotografier
Saab Sonett, svartvitt originalfoto av Sonett II med V4-motor, format 18 x 24 cm
Memorabilia Fotografier
Jim Clark, svartvitt foto av skotten som vann 2 VM i F1, taget vid Sverigebesök ca 1965, format 16 x 22 cm
Memorabilia Broschyrer
AC, Car of Distinction- speed with safety, 8 sidig broschyr, engelska, hålad, format 21 x 25 cm
Memorabilia Broschyrer
Bentley, 12 sidig broschyr från 1977, specifikationer T2-modell, format 21 x 30 cm
Memorabilia Trycksaker
Bentley 4,5 liter, instruktionsbok, nytryck från februari 1928, 90 sidor, engelska, format 17 x 25 cm
Memorabilia Trycksaker
20 years of Crewe Bentleys 1946-65, 52-sidigt häfte om märkets modeller, engelska, format 14 x 21 cm
Memorabilia Trycksaker
MORGAN 3-WHEELER, the vintage years, av William Boddy, 27-sidigt häfte om trehjulingens bakgrund, engelska, format 15 x 22 cm
Memorabilia Trycksaker
Cooper Cars, official year book 1954, 66-sidigt häfte om märkets framgångar, engelska, format 12 x 18 cm
Memorabilia Trycksaker
Cooper, the golden years 1959-60, 64-sidigt häfte om märkets framgångar i f1-VM, engelska, format 16 x 22 cm
Memorabilia Övrigt
Citroën ID 19, verkstadshandbok, 43-sidigt originalhäfte till denna exklusiva Citroën på svenska, ovanlig, format 21 x 27 cm
Memorabilia Fotografier
Mercedes foto, från starten i Kristianstad i augusti 1955, Sveriges GP, signerad av J-M Fangio och S Moss, format 14 x 22 cm
Memorabilia Trycksaker
Alfa Romeo bildmapp, 7 st tryck av fordon från 1910 - 1951, information på engelska, tjusigt tryck på bra papper, format 23 x 30 cm
Memorabilia Trycksaker
Aston Martin, särtryck från tidningen Autocar, tester och märkeshistoria, 84 sidor, engelska, format 22 x 30 cm
Memorabilia Böcker
BMW 50 JAHRE: Weltrekorde, Sporterfolge, 128 sidigt jubileumshäfte i storformat om märkets historia, utgivet 1966, tyska, format 24 x 31 cm
Memorabilia Böcker
Ferrari glory, G Cancellieri, trespråkig bok om märkets historia från 1948 - 2000, samlaretui, italienska, engelska och franska, 168 sidor, format 29 x 35 cm