81 - 100 av 169
1...456...9 Gå till

Avslutad | Memorabilia – Torsdag 7 juni 2012

Klubbad för

Memorabilia Trycksaker

TRYCKSAKER, Mercedes 300 SL Cleworth tryck format 55 x 70 cm ramad

Utrop: 600 kr

Memorabilia Konst

Monaco 1934 original, Rob Roy, signerad akvarell med motiv från GP-tävlingen i Monte Carlo 1934, format 32 x 48 cm

Utrop: 11 000 kr

Memorabilia Fotografier

Ronnie Peterson originalfoto, från Ontario 1971 i USA, fotograf Kenneth Olausson, ram med passe-partout, ramad, format bild 30 x 40 cm

Utrop: 1 800 kr

Memorabilia Konst

Nürburgring tavla, originaltryck från 20- eller 30-talet, mycket ovanlig, banan i relief i skala 1:20 000, format 40 x 50 cm

Utrop: 5 200 kr

Memorabilia Affischer

Ronnie Petersom affisch, Monaco 1971, genombrottet för Ronnie Peterson, fotograf PeO Eriksson, format 60 x 90 cm

Utrop: 600 kr

Memorabilia Affischer

Porsche affisch, Salzburgring 24 maj 1970, Europamästerskapstrofé sportvagnslopp, prototyper Gran Turismo, format 50 x 80 cm

Utrop: 2 300 kr

Memorabilia Konst

Ulf Wahlberg litografi, skrotbilar i USA, originallito från år 2000, format 60 x 90 cm

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Memorabilia Konst

Walter Gotschke litografi, Niki Lauda i sin Ferrari F1 från Monaco 1976 där han upprepar sin seger från 1975, nr 74/555, något skadad i underkant, signerad lito, format 44 x 33 cm

Utrop: 700 kr

Memorabilia Böcker

Stirling Moss Motor Sport, svenska, 1956, 130 sidor, rikt illustrerad, format 19 x 25 cm

Utrop: 125 kr

Memorabilia Broschyrer

Lamborghini Jalpa 3500, 6 sidor, färg, 4 språk, Edition Tissot, format 21 x 21 cm

Utrop: 600 kr

Memorabilia Broschyrer

Chrysler Valiant, 1962, hålad, svenska, 8 sidor utvik, ANA Nyköping, format 25 x 23 cm

Utrop: 300 kr

Memorabilia Broschyrer

Imperial 1967, 24 sidor, hålad, Imperial Division Form 81-005-7036, format 22 x 28 cm

Utrop: 500 kr

Memorabilia Broschyrer

Citroën 2 CV, 1956, 6 sidor utvik, franska, AC 5152-4-56, format 20 x 24 cm

Utrop: 500 kr

Memorabilia Broschyrer

Chrysler Valiant 1961, 8 sidor, hålad, engelska, tryckt i GB, Cisa/R/VC3/9/60, format 32 x 25 cm

Utrop: 300 kr

Memorabilia Broschyrer

BMW M3 o M5, 1989, tyska, 36 sidor, högglansigt papper, även cab-modeller, storformat 28 x 34 cm

Utrop: 600 kr

Memorabilia Affischer

Monza mini poster 1967, Loteria Monza 1 000 km, Trofeo Caracciolo, sportvagnslopp den 25 april, format 30 x 47 cm

Utrop: 1 100 kr

Memorabilia Övrigt

Volvo jubileum 1927-77, Volvo jubileumsemblem, 1927-1977, Sporrong, format 17 x 5 cm

Utrop: 250 kr

Memorabilia Fotografier

Maurice Trintignant foto, Monaco 1958 i en Cooper-Climax, foto Bernard Cahier, signerat av både förare och fotograf, svartvitt, format 18 x 24 cm

500 kr

Utrop: 550 kr

Memorabilia Trycksaker

Kraftsport in Deutschland, A Meurer, förlag Oswald Schmidt, tysk häftad bok om 30-talets tävlingar, 192 sid, gott skick, format 21 x 30 cm

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

Memorabilia Trycksaker

Racing-året, alla 8 årgångar från 1950 - 1957, ca 150 sid/häftad bok, gott skick, format 13 x 18 cm

700 kr

Utrop: 800 kr