Avslutad | Klockor – Lördag 31 mars 2012
LONGINES, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19.74 N, Serie nr. 4180759, Boett nr. 4180759, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, 1924, etui.
BREITLING, B-1, Chronometre, Cal 68, Verk nr. 113339, Serie nr. 113339, Ref nr. A68362, kronograf, herrur, 43,2 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, alarm, timer, räknesticka, gummiband (Ocean Racer), viklås, cert, september 2000, box (skadad), ytterkartong.
OMEGA, damur, 17,5 mm, Cal 483, Serie nr. 17796151, Ref nr. OT 10957, Boett nr. 10957 6, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, integrerat läderband, ca 1960.
FICKUR, 52 mm, "Systeme Glashütte", savonett, Serie nr. 5768, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, monogram, bucklor, ca 1900.
must de CARTIER, Tank, damur, 20,5 x 20 mm, Boett nr. 3 233708, förgyllt silver, manuell, mineralglas, läderband, originalspänne, cert, mars 1983, box.
Klockor Corum
CORUM, Admirals Cup, Chronometer, Cal ETA 7750, Verk nr. 692829, Serie nr. 2261085, Ref nr. 947.931.94/0371 AA52, Boett nr. 01.0068, herrur, 46,5 mm, svart stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, gummiband, originalspänne, cert, januari 2012, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (071/200).
ROLEX, Genève, Cellini, Ref nr.3899, Serie nr. 6903076, Cal 1601, Boett nr. 778 2/023, herrur, 27 mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 187-192 mm, totalvikt 89,0 gram, ca 1988.
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, Genève, fickur, 50 mm, Boett nr. 50881, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1920, etui.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Automatic, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 569, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, ca 1994. Detta var Sjöö Sandströms första ur på marknaden, producerat i endast 1000 exemplar.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, herrur, 31 x 31 (39) mm, Cal 403, Serie nr. 2013598, Ref nr. R 1009 A, Boett nr. 1997309, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1973.
OMEGA, Seamaster 30, Cal 286, Serie nr. 20781487, Ref nr. ST 135.003, Boett nr. 135.003-62-SC, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1963, box.
Klockor Glycine
GLYCINE, KMU 48, Cal ETA 6497-1, Ref nr. 3788, herrur, 48 mm, stål, manuell, mineralglas, liten sekundvisare, glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2004, box.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 40 mm, Cal 2824-2, Ref nr. 595.10.46.1, stål, automatisk, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 2008, box.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 23481999, Ref nr. BA 551.011, Boett nr. 551.011, damur, 18 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, ca 1966.
SOLID, fickur, 50 mm, savonett, Boett nr. 2804, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1925.
TAVANNES WATCH CO. fickur, 49 mm, Boett nr. 7119303, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
FICKUR, 47,5 mm, Boett nr. 233593, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900, kedja i gulmetall.
Klockor Hamilton
HAMILTON, herrur, 34 mm, Cal 661, Boett nr. L780493, nr. 14K guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, ca 1958, metallänk ej original.
RACING, Chronographe, "Tachy", Cal 1270, herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1953.